Album Zpívaná čeština naučí děti zábavnou formou vyjmenovaná slova

Jazyk je jedním ze zásadních jednotících prvků národa, pilířem kultury. Český pravopis však není triviální a problémy s některými jeho jevy mají často dospělí, natož děti školou povinné. Veronika Hajníková nechtěla, aby se děti musely biflovat češtinu nazpaměť, a tak nazpívala album, které jim nesnáze s mateřským jazykem usnadní. Album Zrušme pětku z diktátu! Zpívaná čeština, které se věnuje problematickým jazykovým jevům, si můžete již nyní pořídit na crowdfundingovém portálu Hithit.

foto: archiv projektu

„Jsem máma, zahradnice, kytaristka a autorka sedmnácti písniček, které už více jak rok pomáhají dětem v naší komunitní škole při výuce češtiny. Písně jsem začala skládat, protože jsem chtěla, aby naše děti našly radost v něčem, co my jsme se museli složitě biflovat nazpaměť,” říká Veronika Hajníková.

Album, na jehož nahrání spolupracuje s profesionálním hudebníkem Michalem Stulíkem, baskytaristou ze skupiny Mirai, má vyjít už na jaře tohoto roku. Sedmnáct písniček obsahuje všechno, co si musí děti v češtině zapamatovat. Najdete zde abecedu, samohlásky, tvrdé, měkké a obojetné souhlásky, pády, vzory a hlavně všechna vyjmenovaná slova, která bývají noční můrou nejednoho školáka.

A jak to celé funguje? „Jako příklad vezmu sérii vyjmenovaných slov. Tyhle písně fungují tak, že refrén vždy tvoří celá řada vyjmenovaných slov tak, jak se je děti učí ve škole. Zkušenost je, že když se přidá melodie, tak děti již při třetím poslechu zpívají vyjmenovaná slova společně se mnou,” vysvětluje Veronika Hajníková.

foto: archiv projektu

Album může být nejen skvělou pomůckou pro děti a dospělé, ale i pro učitele na prvním stupni. Máte-li tedy doma školáčka, určitě jej ocení i jeho třídní učitelka nebo učitel třeba jako dárek na konci školního roku. Zpívanou češtinu si lze výhodně předobjednat na Hithitu až do 6. února. Zájemci si mohou také vybrat jednu z odměn v podobě balíčku, který obsahuje nejenom album, ale i texty písní s akordy.
Tagy: