Čeští architekti představují chytré dřevěné hračky

Dva čeští tatínkové začínají pod značkou Puun vyrábět chytré ručně dělané dřevěné hračky pro děti, které rozvíjejí představivost i motoriku a podporují dětskou fantazii. Tyto hračky na rozdíl od různých moderních plastových vymožeností při správné péči vydrží i více generacím. Projekt lze nyní podpořit na Hithitu, kde si je možné hračky rovnou i objednat.

Za značkou Puun, vyrábějící kromě hraček pro děti také stylové dekorace pro dospělé, stojí dvojice kamarádů Matěj s Tomášem, kteří se potkali na vysoké škole při studiu architektury a nyní se rozhodli, že nabyté dovednosti využijí k výrobě dřevěných hraček. Původní myšlenkou bylo vyrobit kvalitní, dřevěné hračky pro jejich dcery.

„Chceme dětem nabídnout hračky, které jsou jiné, z přírodních materiálů, rozvíjející představivost, motoriku a podporující dětskou fantazii. Hračky, které nemají pravidla. Hračky, které dělají radost i rodičům,“ vysvětluje Tomáš. „Když se totiž dnes podíváte na hračky pro děti je to samý plast, tlačítka a nedej bože zvuky,“ doplňuje Matěj. „Hračky dnešní doby jsou nekvalitní, plastové, bez příběhu, bez srdce, bez lásky… a to pro naše děti nechceme.“

První hračkou byl VENKOV, sada domečků, která připomíná návštěvy babiček. Jako druhá se zrodila FAUNA, osm zvířátek, jejichž těla a nohy jdou různě kombinovat. Třetí hračku zakladatelé pojmenovali CESTUJ, jelikož oba vzpomínají na koberec s cestami, který v jejich dětství nechyběl v žádném dětském pokoji.

Při pohledu na tuto první trojici zkompletovaných a hotových hraček se rozhodli, že by se o ně chtěli podělit i s dalšími dětmi. Proto se rozhodli jít s hračkami na trh a využít k tomu sbírky na crowdfundingovém portálu Hithit.cz. Tímto způsobem se jednak snaží získat finanční podporu, která pomůže jim dovybavit si dílnu a zefektivnit výrobu; a také zjistit, zda se maminkám a tatínkům jejich hračky líbí a jestli má tedy cenu s jejich výrobou začít ve větším měřítku.

Pro výrobu hraček používají počítačové programy, se kterými se naučili při studiu architektury. Vysoká škola, jejíž součástí je také praxe v architektonických ateliérech, zahrnuje i výrobu fyzických modelů z nejrůznějších materiálů. Nabízí také spoustu dalších aktivit, které dokáží rozvíjet talent, dovednosti, inovativní řešení, manuální práci atd. Matěj s Tomášem dokázali všechny tyto aktivity absolvovat, užít si jejich zdokonalování a teď dokonce i využít v jiném odvětví navrhování.

„Věříme, že se najdou rodiče s podobným uvažováním, kteří ocení jak vzhled, tak kvalitu našich hraček, a proto nás podpoří prostřednictvím kampaně na HitHitu,“ uzavírá Tomáš.