Tam, kde je skóre až na druhém místě

„Jeď! Jeď!” křičí sedmnáctiletý Jakub Trefný na svého spoluhráče, který se řítí po ledu, napřahuje hokejku ke střele na branku soupeře a… skóruje. „Gól!” nese se celou střídačkou hokejistů Sparty, kteří se snaží dorovnat skóre vedoucího celku z Olomouce.

Jsme v Olympijském stadionu v Pavilonu Z na Brněnském výstavišti. Je tu všechno, co patří k hokejovému utkání. Vzhledem k zimě se kouří od úst a do nohou se zabodávají jehličky mrazu, ale na ledu to vře. Už deset minut proti sobě bojují HC Sparta Praha a SOHO Olomoučtí Kohouti. Bílohnědí proti červeným. I když jde jen o přátelské, exhibiční utkání, ani jedna strana si nic nedaruje. Srážka střídá karambol a každou chvíli někdo leží na zemi. Tohle není zápas pro slečinky, ale pro opravdové chlapy – třebaže ve sparťanských řadách bruslí i jedna dívka.

Těžké i pro zdravé

Hru sledují zástupci Škoda Auto a Konta Bariéry, kteří dnes hráčům předají šek ve výši 100 000 korun na přípravu a rozvoj. Všechny na ledě spojuje jedna věc: zdravotní handicap. Jsou tu borci, kteří přijeli na vozíku. Někomu chybí noha, jinému obě. Příběhy nešťastných zranění, nemocí nebo autonehod by vystačily na několik knih. Sdílený úděl je zastíněn ještě něčím silnějším – chutí vyhrávat, zvítězit nad osudem, nad omezením a hlavně sám nad sebou.

Vítejte ve světě sledge hokejistů – postižených sportovců, kteří se po ledě pohybují ve speciálním “bobu” na tenoučkých bruslích. Umět se na něm rozjet není žádná sranda ani pro zdravé. Musíte se upnout do popruhu a dokázat udržet balanc, což vyžaduje nejen smysl pro rovnováhu, ale i silné břišní svaly. Jako o překot se za pukem hráči rozjíždějí díky krátkým hokejkám, jejichž opačná strana je vybavena ostrými zuby. Jimi se zakousnou do ledu a odrazí jako na běžkách. Jako by to samo o sobě nebylo dost těžké, ve hře vás navíc nikdo nenechá na pokoji. Soupeři se na vás slétají jako supi a udělají vše proto, aby vás překotili na led a obrali o puk. Před ránami vás odstíní chrániče pod dresem, zuby zůstanou v úsměvu díky drátěné mřížce v helmě. Tady se s vámi nikdo nemaže.

Přes veškerou tvrdost, modřiny a naražená žebra z tréninku, je to pro Jakuba Trefného sport splněných snů. Kuba se narodil s vývojovou vadou levé nohy, která je o 40 centimetrů kratší. Ani sedmnáct bolestivých operací nestačilo k tomu, aby lékaři dali všechno do pořádku. Prodloužit stehenní kost se nezdrařilo a Jakub chodí jen díky protetické náhradě. To ale vůbec neznamená, že by zůstal sedět v koutě.

Dokázat víc

Miluje život ve všech jeho podobách. Učí se fotit a hraje na klavír. Jako malý plaval a už několik let jezdí na horském kole v řadách týmu Černí koně. Za svůj velký vzor považuje českého paralympijského medailistu Jiřího Ježka, s nímž se mu jednou poštěstilo vyrazit na společnou vyjížďku. „Líbí se mi, že to nevzdal ani po bouračce, při níž jako kluk přišel o nohu,” svěřuje se Jakub, který se svým cyklistickým hrdinou sdílí podobný osud.

Až do loňského roku se věnoval individuálním sportům, ale od chvíle, co zkusil sledge hokej, má jasno v tom, čemu bude obětovat volný čas. „Nečekal jsem, že se mi to takhle zalíbí,” říká i přes počáteční váhavé kroky. Nikdy před tím na ledě nestál a zkraje měl velké problémy naučit se koordinovat všechny pohyby. Teď, ani ne rok po premiéře v řadách Sparťanů, už létá po ledě jako drak. Bojuje o každý okamžik, kdy může udržet hru na půlce soupeře. Puk posílá na kamaráda Alexe Ohara, kluka, který vyhrál bitvu nad zákeřným sarkomem, chemoterapií a souvisejícími následky, byť za cenu ztráty nohy a části sluchu. V poli je dnes i hostující Filip Veselý z družstva HC Verva Litvínov, který do svých devíti let prodělal patnáct operací. Díky neskutečné vůli, podpoře rodičů a péči ortopedické kliniky v Ústí nad Labem už zvládá chodit na protézách.

„Všem nováčkům se snažíme umožnit co nejrychleji se zapojit do hry,” říká Jan Zapletal z týmu HC Sparta Praha Sledge Hokej. I když se neženou za výsledky, v české lize skončili na třetím místě za nepřemožitelným Zlínem a Pardubicemi. Sparťanský tým má patnáct aktivních hráčů a svou náruč otvírá každému, kdo by si chtěl sport třeba jenom vyzkoušet. Odměnou za tvrdý trénink je kamarádství v opravdovém kolektivu, příležitost se sportovně vybít, ale i meta v podobě účasti na paralympijských hrách, kde patří sledge hokej k nejsledovanějším disciplínám. Kdo ví, třeba budou jednou pod olympijskými kruhy bojovat i kluci, kteří teprve sbírají první zkušenosti.

„Podpory ze strany Škoda Auto si nesmírně vážíme,” říká Petra Seberová z Konta Bariéry, která na ledě předávala šek třem jmenovaným talentům. Za svou organizaci se zasazuje o to, aby si sledge hokej získal alespoň díl obliby, jakou má v Česku plnohodnotný hokej. Když po utkání zajdete do šaten a podíváte se do očí kluků, kteří sice dnes prohráli zápas, ale díky svému sportu žijí naplno, máte pocit, že to úsilí stojí za to.

Text a foto Adam Maršál