Dermatoložka radí: na přípravky po opalování rozhodně nezapomínejte!

Nutnost používání krémů s ochranným faktorem, tzv. SPF (Sun ProtectionFilter), nejen před sluněním není žádnou novinkou. Kdy správně opalovací krém nanést a proč je důležité o pleť pečovat i po slunění? Hajnalka Méryová Faragó, dermatoložka a expertka Marionnaud pro skincare, radí jak v tento čas o pleť pečovat.

Jak správně kombinovat opalovací krém a make-up?

Pokud v létě nosíte make-up, doporučovala bych nejdřív použít krém s UV filtrem a nechat ho pár minut vstřebat. Až potom nanášejte podkladový krém, make-up, BB krém nebo korektor. Jestli pospícháte, ideální bude použít make-up s ochranným krémem v jednom.

Marionnaud Voděodolný opalovací olej Solait (299 Kč)

Které přípravky péče o pleť na slunce nepatří?

Některé složky lokálních léčiv, používaných např. při léčbě akné, jako je peroxid vodíku a některá antibiotika, mohou na sluneční záření reagovat, pak dojde k podráždění kůže nebo mohou vznikat nežádoucí hyperpigmentace. Co na pleť před opalováním rozhodně nepatří, jsou různé kyseliny (včetně chemických peelingů): kyselina salicylová, kyselina mandlová, glykolová. Mechanismus jejich účinku spočívá v odstraňování povrchových vrstev pokožky, čímž se kůže stává citlivější vůči UV záření.

Pořád platí, že přípravky s retinolem bychom měli používat pouze na noc?

Klinické studie s konečnou platností prokázaly, že retinol nesnižuje minimální erytémovou dávku, což je množství UV záření, které může kůže přijmout, aniž by se spálila. Rozumné opalování v kombinaci s retinolem by tedy pokožce nemělo nijak uškodit, já bych ale přece jen doporučila používat přípravky s retinolem na večer a přes den nanést na pleť krém s UV filtrem.

Marionnaud Balzám na rty na opalování s faktorem SPF 30 Solait (199 Kč)

Je důležité používat i přípravky po opalování?

Určitě, jde o ošetření kůže, na které bychom neměli zapomínat. Přípravky po opalování mají za úkol kůži nejen rehydratovat, zvláčnit, ale také zmírnit fotochemické poškození kůže pomocí antioxidantů, enzymů, které podporují opravné procesy DNA.

Marionnaud Hydratační gel po opalování s Aloe vera Solait (199 Kč)