Den Země si letos připomenou v New Yorku, Londýně i na Mladoboleslavsku

Mezinárodní den Země je každoroční celosvětovou oslavou naší modré planety. Tento svátek, jenž připadá na 22. dubna, vznikl pod záštitou OSN v roce 1970, kdy jej mezinárodní organizace prohlásila za celonárodní environmentální vzdělávací akci. Od té doby si tento den po celém světě pravidelně připomíná více než miliarda lidí z celkem 193 států bez ohledu na původ, víru či národnost. Každá země ho oslavuje po svém, ale cíl je společný: upozornit na dopady lidského chování na životní prostředí.

V africké Gambii se na oslavách podílí řada dobrovolníků

Gambie, přímořský stát v západní Africe, je sice svou rozlohou nejmenší zemí na africkém kontinentu, přesto i zde lidé slaví Mezinárodní den Země. Na jeho přípravě se pravidelně podílí velká skupina dobrovolníků spolu s odborníky na životní prostředí, učiteli, studenty i občany. Společnými silami se snaží osvětlit široké veřejnosti problematiku odpadů, protože periferie měst bývají často zahlceny nejrůznějšími odpadky, jež způsobují další problémy například s šířením nemocí. V roce 2018 byl například součástí programu úklid veřejné pláže poblíž největšího města Gambie, Serekundy.

Den Země v japonském stylu

Japonsko dlouhodobě patří k nejekologičtějším zemím Asie. V hlavním městě Tokiu se u příležitosti Dne Země koná dvoudenní oslava v parku Yoyogi, který vznikl v roce 1964 během příprav na letní olympijské hry. Událost se pořádá pravidelně od roku 2001 a každým rokem ji navštíví až 100 tisíc návštěvníků. Ti si mohou užít společné aktivity a zároveň poznat lokální organizace nebo podniky, které prosazují myšlenku udržitelnosti a podporují tak ochranu životního prostředí.

Jednu z největších událostí chystá New York

Den Země se bude slavit také v metropolitním New Yorku, městě, které údajně nikdy nespí. Akce patří k jedné z největších venkovních oslav tohoto svátku, její nedílnou součástí je doprovodný program s živou hudbou, venkovními aktivitami i širokým vzdělávacím rozměrem. Na náměstí Union Square budou své zelené iniciativy představovat nejrůznější organizace, jež dostanou jedinečnou příležitost zvýšit obecné povědomí o zranitelnosti naší planety. Zájemci si budou moct vychutnat pětikilometrovou procházku, newyorská botanická zahrada přispěje veřejnou přednáškou na téma ochrany ohrožených druhů rostlin.

Londýn nabídne pohled do budoucnosti

Budova v centru Londýna, Somerset House, představí zajímavé instalace, výstavy a další aktivity, jež jsou součástí bohatého programu v rámci londýnského Dne Země. Po dobu dvou týdnů si mohou návštěvníci vychutnat interaktivní expozici a rozsáhlé instalace vytvořené řadou světových umělců, které upozorňují na problematiku ochrany životního prostředí. Mezi nejvýznamnější exponáty v rámci letošního ročníku patří například utopická vize budoucnosti světa bez lidí nebo zajímavé LED instalace spojující hlavní myšlenky od předních aktivistů, filozofů i básníků.

Den Země se slaví po celém Česku

Ani Česká republika nezůstává pozadu. Jednotlivá města si připravují vlastní programy jak pro děti, tak pro jejich dospělé doprovody. Tak třeba u nás na Mladoboleslavsku si zdejší Ekocentrum Zahrada DDM ve spolupráci s Nadačním fondem Škoda Auto nachystalo pro děti interaktivní hru Hurá do přírody!, se kterou se mohou od 22. dubna do 30. května 2021 vydat po stopách nejzajímavějších míst v regionu. Pokud děti navíc splní některé zábavné úkoly, mají šanci vyhrát zajímavou cenu a zároveň se dozvědět spoustu užitečných informací ze světa přírody a její ochrany.  Více informací naleznete na dnyzeme.cz.

Foto: Shutterstock