Dilema v době koronavirové: Nosit raději brýle nebo kontaktní čočky?

V souvislosti s pandemií koronaviru se vyskytují obavy lidí s oční vadou, zda je bezpečné používat kontaktní čočky, anebo je vhodnější alternativou přejít na brýle. A ochrání vás vlastně dioptrická skla před nákazou?

„Myslím, že uživatelům kontaktních čoček vyšší riziko nákazy koronavirem nehrozí,“domnívá se MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha. Zároveň však připomíná, že je třeba v období všudypřítomné hrozby nákazy více než kdy jindy dbát na zvýšenou hygienu při jejich výměně. „Uživatelé kontaktních čoček by měli dodržovat všechna standardní doporučení, ale vzhledem k tomu, že většina nositelů je nedodržuje, doporučuji je zpřísnit. Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky,“ upozorňuje oftalmoložka. Samozřejmostí je důkladné mytí rukou při jejich vyndávání a nasazování – s trochou nadsázky se tvrdí, že by si v době pandemie měl člověk mýt ruce stejně důkladně, jako by krájel chilli papričky a poté si chtěl vyjmout z očí kontaktní čočky… Abyste zamezili vniknutí infekce, snažte se nedotýkat očí, obzvlášť v rizikových prostředích jako je městská hromadná doprava. Nejhygieničtější variantou jsou jednodenní čočky, pokud používáte vícedenní, vždy je na noc vyjměte a uložte do pouzdra s dezinfekčním roztokem. Zároveň pokud člověk začne pociťovat příznaky COVID-19 jako je kašel nebo teplota, měl by s nošením čoček přestat.„Myslím, že stejně jako u chřipky je to rozumné. Následný rozvoj onemocnění může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček. V těchto případech doporučuji nosit brýle,“ uvádí doktorka Valešová.

Ochrání kontaktní čočky před koronavirem?

Abychom minimalizovali rizika, kromě zakrytí obličeje rouškou se doporučuje nosit také ochranné brýle. Bylo by ovšem mylné se domnívat, že podobnou funkci mohou plnit i kontaktní čočky.„Kontaktní čočky kryjí jen rohovku, ale virus se přenáší přes spojivku, která kryta není,“ vysvětluje primářka Valešová. Někteří lidé si za účelem ochrany před koronavirem pořizují také brýle z drogérií či supermarketů – a to, ačkoliv netrpí oční vadou. „Pokud člověk v těch brýlích vidí, uškodit mu nemohou,“ ubezpečuje Valešová. Nicméně takzvané „hotovky“ nejsou dělané na to, aby se nosily dlouhodobě. „Jejich dlouhodobé nošení může vést k bolestem hlavy, špatnému soustředění nebo třeba k červeným očím,“ upozorňuje optička Nela Měřínská z oční optiky NeoVize Brno. Dalším řešením jsou brýle s čirými skly, případně sluneční brýle – přestože stoprocentní ochranu také neposkytují. „Údajně obyčejné brýle oči neochrání, ale podle mého názoru každá mechanická zábrana před kapénkami může mít svůj smysl,“ myslí si Lucie Valešová. Čím větší plochu brýle zakrývají, tím lépe chrání. Nejdůkladnější ochranu poskytují ochranné brýle, které přiléhají těsně ke kůži.

Patálie s brýlemi…

Lidé s dioptrickou vadou, kteří nosí brýle, se nyní mohou potýkat s novými patáliemi. Řadu z nich například trápí mlžný opar na skle, vznikající při nošení roušky. Tento problém můžete eliminovat tím, že je ošetříte přípravkem proti zamlžování, případně tenkou vrstvou tuhého mýdla, rozetřeného hadříkem z mikrovlákna na obou stranách. Protože na brýlích se mohou zachytit nečistoty včetně virů, nezapomeňte je po příchodu domů důkladně umýt teplou vodou a mýdlem. Na rozdíl od roušek je však nevyvařujte, aby nedošlo k poškození obrub, ani nepoužívejte agresivní dezinfekce, jako je Savo.

Zároveň více než kdy jindy dbejte na to, aby vám brýle dobře seděly – například nepadaly z nosu a byly dobře fixovány za ušima. Jejich posouváním se totiž zbytečně dotýkáte prsty obličeje, což je v této době nežádoucí. Nechte si je proto srovnat v optice, které mají výjimku a zůstaly ve většině případů otevřené. Raději si ale předem telefonicky zjistěte, jaká je aktuální provozní doba.