Doktor, co léčí horské stezky

Kam nechodí slunce, tam chodí doktor, říká se u nás. V Jižním Tyrolsku mají doktora, který nedohlíží na zdraví lidí, ale horských stezek. Toulá se po lesích a lukách oblasti Latch / Laces zkušeným okem zkoumá, zda jeho cesty neutrpěly šrámy, které by bylo třeba ošetřit.

Pro všechny bikery i pocestné je dobrou zprávou, že Gabriel Tappeiner z jihotyrolského Latsch / Laces bývá raději venku než doma. Ostatně je to i jeden z hlavních předpokladů pro jeho práci. Každý den tráví mnoho hodin denně chozením po pěšinách a hledáním míst, která by si zasloužila opravit. Léta se živil jako jablečný sadař a profesi bikového průvodce vykonával pouze ve volném čase. Turistické středisko v Latsch / Laces každou chvíli žádalo, zda by bylo možné upravit stezku tam i onde, a tak se jednoho dne zastavil a začal přemýšlet: „Říkal jsem si, že s tím buď seknu úplně, anebo si na to založím firmu,” vzpomíná Gabriel, který si vybral druhou možnost a v roce 2015 si zaregistroval značku Traildoctors. Od té doby je on i jeho tým připraven dostavit se k narušenému místu a poskytnout mu první pomoc. Na starost má celkem 180 km pěšin a 40 km bikových trailů.

Jestliže cesty pro pěší turisty vyžadují údržbu jednou, možná dvakrát za rok, sdílené traily pro chodce i bikery si říkají o péči každý měsíc. Čím víc prší, tím víc mají Gabriel a jeho společníci napilno. Region se dostal do povědomí MTB scény především díky akci zvané Testival, která má své kořeny právě zde. Výrobci horských kol sem jezdí nejen testovat nové modely, ale také je fotit do katalogů.

Gabriel se o své stezky stará podobně jako jeho kolegové v celém Jižním Tyrolsku: seká trávu, odstraňuje větve a odvalené kameny překážející v cestě, tvaruje zatáčky, zesiluje zídky, sestavuje rozcestníky a obnovuje značení. Do slunného Vinschgau jezdí nejvíc bikerů z Německa a Rakouska, ale Gabriel říká, že oblast začínají objevovat i návštěvníci z Česka. „O některých víkendech se po místních trailech prožene až 3000 lidí, takže máme pořád co dělat,” popisuje Gabriel a zve všechny bikery, aby si jeho práci přijeli prohlédnout na vlastní oči