Extrémní biker Michal Maroši se v životopisném filmu svléká do naha – obrazně i doopravdy

Do kin míří nový dokumentární snímek Ten, co slaví každý den. Celovečerní film režiséra a kameramana Martina Vrbického shrnuje život bikera Michala Marošiho, který díky horským kolům unikl volání temných sil a dotáhl to až na mistra Evropy. Marošiho divokou jízdu přibližují v osobních výpovědích snowboardistka Eva Adamczyková, biker Tomáš Slavík a další hosté. Dokument má premiéru 18. dubna 2024 v pražském kině Bio Oko. Distribuci filmu zajišťuje společnost Aerofilms.

Za každou cenu extrém

Ten, který slaví každý den je ostrou osobní výpovědí o jednom z nejextrémnějších českých sportovců Michalu Marošim. „Snažím se žít život tak, abych mohl každý den na jeho konci oslavit,” vysvětluje biker, který své představě o životě obětoval úplně všechno.

Tahoun, srdcař bez přetvářky, sportovec i pařič, ale především jezdec, který nikdy neměl strach. Od prvních pádů přes úspěch na Red Bull Rampage, rodinné štěstí, vítězství ve světovém poháru až po dobrodružství osamělého vlka hledajícího svobodu a životní pravdu, měl Michal Maroši vždycky co říct. Jeho příběh shrnuje strhující celovečerní dokumentární film od režiséra Martina Vrbického.

Ten, který se nebojí

„Michal byl pro mě vždy inspirativní průvodce, který mě mimojiné naučil, že nebát se, protože věci se mají udělat a nejen o nich přemýšlet,“ popisuje český režisér a kameraman. Byl to právě on, kdo bikera Marošiho oslovil s nápadem shrnout jeho život v celovečerním dokumentu.

Pětačtyřicetiletý sportovec prožil většinu svého života za řidítky. „Lidi v příběhu uslyší o krvi, zvratech, chlastu, drogách a konfliktech se zákonem,“ popisuje Michal Maroši, který se po úspěšném rozjezdu na závodních okruzích BMX dostal do konfliktu se zákonem a na čas skončil za mřížemi. Horská kola mu dala druhou šanci a Michal ji naplno využil.

Závodil mezi světovou špičkou, medaile sbíral doma i v zahraničí, v dual slalomu se stal mistrem Evropy, čtyřikrát se zúčastnil obávaného freeridového závodu Red Bull Rampage v Utahu a poslední léta své sportovní kariéry reprezentoval barvy nejlepšího fourcrossového týmu světa RSP Racing, s nímž vyhrál světový pohár.

Strach pro něj nic neznamená. Se svým kolem skákal bungee z padesáti metrů a během X-Games ve Spojených státech na kole letěl tak daleko, že si při dopadu roztrhl slezinu a zlomenými žebry si propíchl plíce. „Zlomenin bych napočítal pětadvacet,” směje se biker, nad kterým už doktoři zlomili hůl. Nezapomenutelný byl jeho předjížděcí manévr na závodě JBC Revelations v Jablonci nad Jizerou, kde se před soupeře dostal jízdou po wallridu. Video z odvážné jízdy získalo na YouTube víc jak třicet milionů shlédnutí a v hlavním zpravodajství ho vysílali televize od Mexika po Japonsko.

„Michal žije život naplno. Není to typický sportovec. To není člověk, který jde ráno běhat a pak si jde dát vločky s jáhlovou kaší. Jde se vykoupat do brutálně ledové vody ne proto, že by to mělo posílit imunitu, ale protože mu to přijde jako intenzivní zážitek. Jede závod a přestože může přijít o vítězství, udělá před cílem trik, protože chce pobavit diváky,” popisuje autor filmu Martin Vrbický.

Eva Adamczyková i další hosté

Film je rozdělený na deset kapitol, v nichž se na pozadí historie horských kol u nás rozvíjí osobní příběh bikera, který inspiroval celou generaci následovníků. Děj jiskří vtipy a veselými historkami, ale pod hlavní linkou zachycující prolínání záběrů z ježdění a rozpustilých večírků, se vynořuje silné osobní svědectví o odvrácené straně života extrémního sportu, který stejně jako i jiné vrcholové disciplíny hodně dává i bere. Obraz o hlavním protagonistovi skládají hosté, kteří se s ním nějakou část kariéry potkávali. Ve filmu tak zazní výpovědi snowboardistky Evy Adamczikové, bikera Tomáše Slavíka nebo amerických legend MTB Richieho Schleye a Bretta Tippieho.

Film je pro všechny, kteří zažili divoké devadesátky i roky po začátku milénia a chtějí si je připomenout, i ty, kteří je nezažili a chtějí se dozvědět, jaké to tenkrát bylo. Do kin jde v distribuci Aerofilms 18. dubna 2024, kdy má také svou oficiální premiéru v pražském kině Bio Oko. Více o filmu, promítání v českých městech i Michalovi Marošim na www.tencoslavikazdyden.cz.