Karlovy Vary ovládne už tento víkend světový triatlon!

Pozornost triatlonového světa směřuje do Česka. Už o víkendu 23.-25. srpna se uskuteční CITY TRIATHLON Karlovy Vary, který vyvrcholí nedělním závodem ITU Světového poháru. V kategorii žen je jeho největší favoritkou obhájkyně loňského prvenství Vendula Frintová. Závodní program odstartuje už v pátek Českým pohárem žáků, v sobotu se uskuteční otevřený závod PSG Age Groups jako součást Českého poháru.

Nejprestižnější triatlonový závod v Česku se také letos uskuteční v nádherných kulisách lázeňského centra, které usiluje o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Pro účastníky Světového poháru budou připraveny tratě o distancích 1,5 km plavání, 40 km cyklistiky a 10 km běhu, které je zavedou do nejhezčích míst Karlových Varů – na kolonády, k Vřídlu a především na Divadelní náměstí, které bude srdcem závodu. „Vedení Mezinárodní triatlonové unie označilo naši trať za jednu z nejkrásnějších na světě,“ říká hrdě ředitel závodu Vladimír Malý.

Krásná, ale náročná. Tak hodnotí trasu sami závodníci. Zejména cyklistická část s ostrými stoupáními totiž patří k nejnáročnějším ve světovém triatlonovém kalendáři.

Startovní listina Frintové do karet nenahrává

Nabitá startovní listina slibuje mimořádně atraktivní závody, které se mohou stejně jako v minulém roce rozhodovat až v cílové rovince. Tehdy české fanoušky potěšil zejména triumf Venduly Frintové. „Musím ale souhlasit s tím, co říkají i jiní sportovci: něco obhájit je těžší než to vyhrát poprvé,“ říká.

Letos se na start spolu s ní postaví hned tři české reprezentantky. Petra Kuříková bude chtít navázat na stříbrnou medaili z mistrovství Evropy ve sprintu. O úspěch se budou rvát také Iveta Fairaislová s Terezou Zimovjanovou.

Mezi zahraniční hvězdy bude patřit Beth Potterová, která se letos stala mistryní Evropy. Zajímavostí je, že se ještě před několika lety věnovala atletice – na olympiádě v Riu reprezentovala Velkou Británii v běhu na 10 000 metrů. Španělka Sara Peréz Salaaová zase reprezentovala na olympiádě jako plavkyně. „Startovní listina mi letos do karet úplně nenahrává, protože v ní vykrystalizovala velice silná skupina plavkyň,“ říká Vendula Frintová, která mezi favoritky řadí i další závodnice: „Nechybí ani GillianBackhousová, která vyhrála v Karlových Varech v roce 2017, kdy jsemskončila druhá. Silné bude i trio Američanek Tomlinová, Burnsová aGormanová – všemedailistky ze závodů světového poháru.“

Mezi hvězdy závodu se zařadí také Ukrajinka Julia Jelistratovová, která dokázala na konci minulé sezony ovládnout světový pohár v Salinas.

Na startu bude české mužské trio

Do závodu mužů nastoupí trojice Čechů – Jan Čelůstka, Jan Volár a František Linduška, který bude chtít navázat na loňské skvělé páté místo. To je pro něho dosud největším úspěchem v kariéře.

Do Karlových Varů mají opět namířeno ruští bratři Igor a Dmitrij Polyanští. Druhý jmenovaný bude obhajovat vítězství z loňského roku. Chybět nebude ani stříbrný muž minulého ročníku – Ir Russell White. Na start se postaví také slovenský reprezentant Richard Varga, který patří k nejlepším závodníkům v Evropě a k nejlepším plavcům na triatlonové scéně. Loni se stal mistrem Evropy ve sprintu, o rok dřív byl evropským šampionem v aquatlonu.

„Do boje o pódium budou chtít jistě promluvit i francouzští a britští závodníci,“ odhaduje Vendula Frintová. S velkými očekáváními přijíždí třeba Francouz Simon Viain, který pravidelně atakuje nejlepší desítku v závodech mistrovství světa a na start půjde s číslem 1.

„Při pohledu do startovní listiny je jasné, že nás čekají skvělé závody!Jsme rádi, že můžeme znovu přivítat závodníky, kteří v Karlových Varech v minulých letech předváděli fantastické výkony, ale i úplně nová jména ze světové špičky. Budeme zvědaví, jak se poperou nejen s kvalitními soupeři, ale také s velmi náročnou tratí,“ říká Vladimír Malý.

Jeho tým letos připravil novinky také pro fanoušky, kteří se mohou těšit na skvělé zázemí. Ze startu na Rolavě do centra závodu na Divadelním náměstí je bude přepravovat speciální autobusová linka, na kterou naváže lanovka Imperial. Nově také půjde závod sledovat na velkoplošné obrazovce z šedesátimetrové tribuny, která bude zbudována přímo na Divadelním náměstí u cílové rovinky.

Přijďte fandit, závodit, bavit se s dětmi

Závodní program odstartuje už v pátek odpoledne, kdy se ve volnočasovém areálu Rolava uskuteční závody Českého poháru žáků. V sobotu dopoledne na ně na Rolavě naváže GEIS Baby Duathlon. Při něm se postaví na start děti od jednoho roku až do 12 let, které si mohou užít také štafetové závody se svými rodiči. Startovné je zdarma.

Sobotní odpoledne bude v Karlových Varech patřit české špičce i amatérským triatlonistům. Uskuteční se totiž otevřený závod PSG Age Groups, který je součástí Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu. Start se odehraje ve dvou vlnách (do 39 let / +40 let) a karlovarské tratě si užijí také tříčlenné štafety.

Na účastníky tohoto závodu čeká 700 m plavání, 20 km cyklistiky a 5 km běhu, a to na obdobných trasách a za stejných podmínek, jaké budou mít o den později profesionálové při závodě Světového poháru. Zejména finiš na Divadelním náměstí bude fantastickým zážitkem! Na stejném místě si pak závodníci, jejich doprovod i fanoušci užijí koncert skupiny Hamleti, jejímiž členy jsou herci a moderátoři Dalibor Gondík, Aleš Háma a Jakub Wehrenberg.

V neděli program vyvrcholí závodem Světového poháru, kdy se na start postaví největší hvězdy českého a světového triatlonu. Závod budete moci sledovat nejen v Karlových Varech, ale také na televizní stanici ČT Sport, která připraví ze závodu přímé vstupy.

Program

Pátek 23. srpna

13:00 Český pohár žáků

Sobota 24. srpna

10:00 GEIS Baby Duathlon

14:30 a 17:00 PSG Age Groups

19:30 koncert skupiny Hamleti

Neděle 25. srpna

10:00 ITU Světový pohár (ženy)

15:00 ITU Světový pohár (muži)

Využijte speciální dopravu

Mezi volnočasovým areálem Rolava, kde se bude odehrávat start závodu, a Divadelním náměstím, kde se bude nacházet cílový prostor, bude zajištěna speciální autobusová doprava tak, aby si diváci závod maximálně užili. Součástí této trasy bude lanovka Imperial, která odveze diváky z Divadelního náměstí do ulice U Imperiálu, odkud bude pokračovat speciální autobus na Rolavu.

Odjezdy autobusů z Rolavy
Sobota: 9:20, 15:00, 17:30
Neděle: 10:30, 10:40, 15:25, 15:30, 15:35

 Odjezdy autobusů z ulice U Imperiálu

Sobota: 7:20, 9:45, 13:00, 14:00, 16:15
Neděle: 7:45, 8:45, 9:30, 12:15, 12:45, 13:15, 13:45, 14:15

Podrobné informace o CITY TRIATHLON Karlovy Vary 2019 naleznete na:

www.citytriathlon.cz

www.facebook.com/Citytriathlon.cz