Koloběžkáři jsou náchylní k určitým typům zranění. Konkrétní odhalila lékařská studie

Koloběžky už dávno nepatří do škatulky výstředního přibližovadla pro podivíny. Staly se každodenní součástí našich životů a počty jejich uživatelů každoročně stoupají. Společně s nimi bohužel stoupají i počty dopravních nehod, ve kterých koloběžkáři figurují. Unikátní studie odhalila pět nejběžnějších zranění, která utrpí lidé po pádu z koloběžky. Některá drobnější zranění můžete vyléčit sami, jindy je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Protože koloběžky neposkytují jezdci žádnou ochranu, děsivá zranění hlavy i končetin jsou téměř na denním pořádku. Nejen tyto skutečnosti reflektuje osvětová kampaň Nejsme z plechu, která je financována z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a věnuje se primárně bezpečné jízdě na koloběžce.

Po pádu z koloběžky lidé často utrpí otřes mozku, mnohdy vede náraz i ke ztrátě vědomí. Po procitnutí se člověk může potýkat s nevolností vedoucí ke zvracení, dezorientací i závratěmi. Pokud na sobě po pádu pocítíte tyto příznaky, je potřeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Druhým nejčastějším typem zranění je zlomenina. Při pádu máme tendenci pod tělo nastavit ruce, které tak přicházejí do kontaktu s vozovkou jako první a tlumí náraz. Ten ale kosti nevydrží a pod enormním tlakem se zlomí. Často lékaři musí pacienty operovat, zejména pokud utrpí otevřenou zlomeninu, která se bez lékařského zásahu nezahojí.

Po pádu na tvrdý povrch vznikají na těle pohmožděniny vlivem vnitřního krvácení. Projevují se otoky, dlouhotrvající bolestí a sníženou pohyblivostí postižené části.

Při nárazu na ostrý předmět může člověk utrpět tržnou ránu. V malém rozsahu nemusí jít o závažný problém, ovšem pokud v případě větších ran nedojde k zastavení krvácení, může to mít pro raněného fatální následky.

K projektu Nejsme z plechu jsou spuštěné také webové stránky nejsmezplechu.cz, kde si může každý koloběžkář najít zajímavé články a videa ze světa koloběžek a e-koloběžek. Čtenáři se zde například dozví, jaká pravidla a předpisy pro každého koloběžkáře vlastně platí nebo jakými bezpečnostními prvky by měla koloběžka disponovat.

Foto: Shutterstock