Legendární biker Michal Maroši vyhrál závod v hromadném sjezdu ve Špindlerově Mlýně

Tři sta závodníků na horských kolech poměřilo síly v hromadném sjezdu na červené sjezdovce ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Na účastníky devátého ročníku Chinese Downhillu letos čekaly extrémní podmínky v podobě těžkého a mokrého sněhu. Nejrychlejším jezdcem v cíli byl pořadatel akce Michal Maroši, který využil své zkušenosti a zvolil nejlepší stopu.

Závodilo se na červené sjezdovce o délce s parametry FIS, která má bez padesáti metrů dva kilometry. Zatímco v předchozích ročnících po ní bikeři letěli rychlostí přes 100 km/h a nejrychlejším to do cíle trvalo něco kolem dvou minut, letos rozbředlý sníh sjezd významně zpomalil. Přední kola se bořila až po vidlici a prakticky každého bikera zbrzdil nějaký pád. Maximální rychlost se jen neochotně dostávala za hranici 70 km/h a celou trasu se nedalo zdolat pod čtyři minuty. „Letošní podmínky z toho udělaly survival závod, ale byla to sranda,” řekl v cíli Tomáš Slavík, čtyřnásobný mistr světa a hvězda městských sjezdů.

Startovalo se ve třech skupinách po sto lidech s tím, že padesát nejrychlejších z každého kola postupovalo do finálové jízdy o 150 účastnících. Po startovním výstřelu bikeři sprintovali ke svým kolům postaveným podél sjezdovky a po zuřivém roztlačení nasedli a vrhli se dolů. Vítěz Michal Maroši se ve finálové jízdě snažil nepřepálit začátek, jak se mu to stalo v kvalifikaci. „Vzhledem k tomu, že se ke kolům od startovní čáry sprintovalo v mokrém sněhu, nebyl problém dostat se na tepovku až 200 za minutu. V takovém stavu se zakyseluje organismus, kdy hrozí rychlá ztráta koncentrace,” popisuje pořadatel akce Michal Maroši, který své kvalifikační kolo vyhrál a do finále nastoupil s novou taktikou. Od startu si držel mezi první desítkou a snažil se najít ideální stopu.

„Mám už něco naježděno, takže si v tom dokážu číst jako v mapě. Díval jsem se daleko dopředu a vybíral si místa bez boulí a hlubokých kolejí. Mohly to být klidně ledové plotny, protože jsem věděl, že na nich se nejvíc zrychluje,” řekl vítěz Maroši po projetí cílovou bránou s tím, že se snažil hlubokým sněhem proplout jak vlnami v rozbouřeném moři. Do vedení se dostal až na posledním hanku, kdy zariskoval a s vědomím, že v nejhorším spadne do měkkého sněhu, pustil brzdy, předjel druhého Tomáše Slavíka, který právě bojoval s třetím Františkem Žilákem a mladým freestylistou Filipem Vokurkou na čtvrtém místě. Vzhledem k podmínkám se do cíle opět dobíhalo, ale nikdo si tím nenechal zkazit sportovní zážitek. „Všech tři sta přihlášených účastníků závod dokončilo,” říká Michal Maroši, z jehož vítězství se ve Svatém Petru radovala celá rodina.