Red Bull už jednou dosáhl na hranici vesmíru. Eurosport po letech odvypráví celý příběh

Byla to mise, která posunula hranice jako žádný jiný v minulosti, experiment, který rozbil internet, okamžik, kterému se pravděpodobně nic nevyrovná.

Space Jump – How Red Bull Stratos captured the world’s attention – v pátek 14. října od 22:15 na Eurosportu 1 a Eurosport App. Dokument nabídne dosud nevyprávěné momenty z příběhu o cestě jednoho muže, který se vydal na hranici vesmíru.

Osmačtyřicetiminutový dokument, který produkovala společnost Red Bull Media House, se vysílá u příležitosti desetiletého výročí pravděpodobně největšího kaskadérského kousku v historii společnosti Red Bull: Stratos. 14. října 2012 sledovaly miliony lidí z celého světa prostřednictvím YouTube rakouského odvážlivce Felixe Baumgartnera, který seskočil k Zemi z rekordní výšky 38 969,5 m a překonal rychlost zvuku.

Dokument přináší nový a jedinečný pohled na úspěch projektu Red Bull Stratos, a to prostřednictvím technologie, odkazu a nových vyhlídek do budoucnosti.

V dokumentu Space Jump – How Red Bull Stratos captured the world’s attention vzpomíná řada osobností z celého světa. Na nápad v jeho počátcích, přípravu, naděje, až po uskutečnění jednoho z nejúžasnějších okamžiků.


Felix Baumgartner vzpomíná na velký den v rozhovoru pro CNN:

O OKAMŽICÍCH TĚSNĚ PŘED SKOKEM

„Čtrnáctého října 2012 jsem byl až nahoře v kapsli ve výšce 135 000 stop nad zemí a nevěděl jsem, kam tahle cesta povede… ale byl to tak úchvatný okamžik, jakmile jsem otevřel dveře kapsle a vyšel ven, a pak jsem se rozhlédl a viděl jsem černou oblohu a také jsem viděl zakřivení Země, věděl jsem, že teď musím udělat ten velký skok do neznáma, protože nikdo nikdy neuskutečnil seskok nadzvukovou rychlostí. Byl jsem první. A to mi přináší spoustu hezkých vzpomínek.“

DALŠÍ VZPOMÍNKY NA HISTORICKÝ DEN
„Jakmile jsem byl venku, snažil jsem se ten okamžik pořádně vdechnout, protože jsme na tom tvrdě pracovali. Když jsem v šestnácti letech začínal skákat padákem, tehdy už jsem trénoval, aniž bych věděl, kam to povede. Ale o 35 let později stojím na vrcholu světa mimo kapsli ve stratosféře. A řekl jsem to, co jsem musel: ´Někdy musíš vyletět nahoru, abys pochopil, jak jsi malý.´ A pak jsem řekl: ´Teď se vracím domů.´ A pak jsem se vydal na cestu, zrychlil jsem na 890 mil za hodinu za něco málo přes 50 sekund. Byl to dechberoucí okamžik.“

O TOM, JAK JE DŮLEŽITÉ ZVLÁDNOUT PŘISTÁNÍ
„Jako skydiver si nikdy neděláte starosti s přistáním, prostě přistáváte. Ale když víte, že vás sleduje celý svět, chcete to zvládnout dokonale. Proto jsem se o své přistání tolik bál. Ale zvládl jsem to.“

PO ZJIŠTĚNÍ, ŽE PŘEKONAL RYCHLOST ZVUKU

„V tu chvíli jsem byl opravdu šťastný a spokojený, protože překonat rychlost zvuku jako první člověk v historii, to pro mě opravdu hodně znamenalo.“

Space Jump – How Red Bull Stratos captured the world’s attention je nejnovějším projektem, na kterém Red Bull spolupracuje s Warner Bros Discovery. V srpnu letošního roku Red Bull ve spolupráci s Warner Bros. Discovery přinesl milionům diváků v Evropě film Anton Palzer: Breaking the Cycle – také z produkce Red Bull Media House.

Foto: Eurosport