Kdo by neznal langoše. Smažené bramborové placky, které se díky své univerzálnosti dají připravit na nekonečno způsobů. Langoš s česnekem, sýrem a kečupem je sice klasika, ale s jelením tatarákem, pikantní hovězí hrudí nebo trhanou pečenou kachnou si v kiosku nedáte. Ochutnat je ale můžete ve Vinohradském Parlamentu, kde v červenci mají speciální langošovou akci.
Jak langoš přešel z pece do fritézy
Možná si také rádi občas zajdete do stánku rychlého občerstvení na langoš. Tato smažená placka z bramborového kynutého těsta pochází z Maďarska, kde se pekl z chlebového těsta v blízkosti pece. Dnes už doma pece nemáme, a tak chlebové těsto nahradily brambory a pec fritézy.
Oblíbenost langoše překročila již dávno maďarské hranice a usadil se v gastronomiích celé střední Evropy. Chutná všem generacím, o čemž svědčí i to, že se dá připravit jak ve slané, tak sladké variantě. Přesvědčit se o tom můžete ve Vinohradském Parlamentu, kde od 10. do 16. července běží speciální langošová akce.
Langoš chutná naslano i nasladko
„Rádi bychom představili tradiční langoš v moderním pojetí. Zvolili jsme proto kombinace, které si na stojáka nedáte,“láká šéfkuchař Jan Pípal.
Vybírat můžete ze dvou předkrmů – smažený langoš s jelením tatarákem a nakládanými šumavskými liškami nebo domácí langoš s pečenou řepou a kozím sýrem. Hlavní chody nabídnou domácí bramborový langoš s trhanou hovězí hrudí, křenovou majonézou a bylinkovou drobenkou, langoš s trhanou konfitovanou kachnou nebo langoš s trhaným pečeným kolenem a uzeným jogurtem. Budete-li mít chuť na něco sladkého, můžete zvolit smažený langoš s mačkanými jahodami a smetanou a citrónovým tvarohem.
Těsto na langoše ve Vinohradském Parlamentu zadělávají dvakrát denně a usmaží ho až ve chvíli, kdy si ho objednáte. Těšit se tak můžete na prvotřídní čerstvou lahůdku.
foto Hynek Hampl