Milujete papír? Ve Vazárně také

Papír je fantazie. Zdánlivě běžná věc, se kterou se setkáváte denně, ale neumíte si představit lepší způsob zaznamenání svých niterných myšlenek, postřehů, kreseb, receptů, nákupních seznamů nebo termínů kroužků dětí ve škole. Když píšete obyčejnou tužkou nebo perem na papír, myšlenky se vám samy srovnají a než napíšete každé jednotlivé slovo, máte rozmyšlenou celou větu.

Psaní na papír je jako terapie. Rituál. Máte plnou hlavu věcí, které si pečlivě přebíráte a rozmýšlíte, pak si sednete ke stolu nebo na lavičku v parku a píšete, kreslíte, zaznamenáváte zážitky, čmáráte si, cokoli. Přenášíte svoje myšlenky a představy na papír. Můžete se k nim vrátit a přemýšlet o tom stále dokola. Můžete je rozvíjet a můžete je doplňovat. Můžete být tvůrčí a je to jenom vaše.

Možná si v dnešním přetechnizovaném světě připadáte jako blázen, ale věřte mi, nejste v tom sami. Kromě nás nadšenců, kteří koupí každý notýsek, zapisují do diářů každou myšlenku a sepisují recepty pro budoucí generace, jsou tu totiž také nadšenci, kteří pro nás tato papírová média vytváří. A dělají to tak, jak bychom si sami přáli.

Jedni takoví jsou v Příbrami a jejich příběh začal tím, že zcela neplánovaně koupili knihařskou dílnu. Začali pěkně od začátku, učili se knihařskému řemeslu a svoji práci vypilovali do detailů. Říkají si Vazárna a jsou mistři v preciznosti a osobním přístupu. Udělají, co vám na očích uvidí. I když půjde o výrobu jednoho jediného kusu nebo o zakázku pro nadnárodní firmu. Svoji práci totiž mají rádi a poznáte to na každém milimetru papíru. O svých výrobcích přemýšlejí, klientům věnují pozornost, naslouchají a myslí i na ekologii, protože používají recyklovaný papír, žádné plasty.

Spolupracují s nadějnými designéry, takže originalitu najdete na každém notýsku, bloku, foto albu nebo diáři. Můžete si vymýšlet, jaký papír chcete, jaké desky jsou pro vás ideální a nebo jaký motiv vás má celým sešitem provázet. Jakýkoli papír totiž jen čeká na to, jak ho využijete, aby vám mohl naslouchat. Proto nestačí koupit si blok za 30 korun v papírnictví, ale chcete něco, co bude jenom vaše a bude podporovat vaši tvůrčí stránku. Právě proto jsou tu nadšenci z Vazárny.