Mladá Boleslav hostila festival českých kutilů. K vidění byly rakety z PET lahví i roboti skládající Rubikovu kostku

Festival Maker Faire, který zábavnou a interaktivní formou představuje jak tradiční řemesla, tak i moderní technologie, slavil v Mladé Boleslavi opět úspěch. Na letošním druhém ročníku se představilo více než 40 projektů a s nimi bezmála 100 vystavujících (makerů), z nichž naprostá většina pochází z Mladé Boleslavi a okolí.

Specifikem tohoto festivalu je, že si návštěvníci mohou vše sami vyzkoušet. Každý si našel to své, někteří vyráběli rakety z PET lahví, jiní si raději jezdili autíčky na vodíkový pohon nebo soutěžili ve skládání Rubikovy kostky s kolaborativním robotem YuMi z dílny technologické firmy ABB. V Havlíčkově ulici, která byla otevřená pro volný pohyb lidí, se návštěvníci projeli v unikátním parním automobilu, vyzkoušeli si netradičně upravená jízdní kola i elektrické skútry BeeRider.

„Velice nás potěšilo, že i přes složitou epidemiologickou situaci a nutná preventivní opatření byl zájem o Maker Faire v podstatě stejný jako v loňském roce,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO. „Je to zřejmě i tím, že po letošním létě, kdy hala ožila několika skvělými kulturními akcemi (např. Cirk La putyka), má již Pluhárna stovky fanoušků,“ dodává Ladislav Kučera.

Pluhárna, industriální hala v areálu místní Střední průmyslové školy, nabídla pestrý program, kde bylo možné osvojit si základy moderních technologií jako 3D tisk, robotika a programování, ale například i práci s kůží, keramikou, kovem a dřevem. Návštěvníci mohli shlédnout také vědeckou show, která hlavně dětem zábavnou formou přiblížila mnohé fyzikální principy. To, že je festival určen široké veřejnosti, demonstroval např. workshop výroby domácí kosmetiky.

„Máme radost, že se nám opět potvrdilo, že Mladoboleslavsko je plné tvořivých lidí, kteří mají chuť ukázat své projekty a sdílet zkušenosti. Maker Fair festivaly organizujeme ve více městech po celé České republice. V říjnu se festival uskuteční v Plzni a do dalších let plánujeme Maker Faire v každém krajském městě,” uvádí za organizátory Vojtěch Kolařík.

Organizace Make More, která festival pořádá, se věnuje také otevřeným dílnám a spolu s otevřenou dílnou FabLab Brno připravuje celonárodní strategii, jejímž cílem je založit otevřenou dílnu v každém krajském městě. V nedávné době se jí také podařilo vyhrát kandidaturu na pořádání největší celosvětové konference otevřených dílen FABx.