Na Brutal Assault dorazilo 20 tisíc lidí z celého světa

V termínu 9. – 12. srpna v areálu barokní pevnosti Josefov u Jaroměře proběhnul 22. ročník festivalu Brutal Assault. Letošní ročník přilákal na 20 tisíc lidí z celého světa. Poprvé v historii akce se podařilo vyprodat v předprodeji všechny vstupenky.

I přestože letošní návštěvnost dosáhla zhruba 20 tisíc návštěvníků, organizátoři o stěhování jinam neuvažují. „Teoreticky se do areálu vejde víc lidí, ale bylo by to na úkor pohodlí návštěvníků. My chceme nabízet kvalitní program a dělat festival v tomto areálu, protože nám to umožňuje dělat daleko zajímavější věci než na nějakém letišti,” doplňuje za organizátory Tomáš Fiala.

Letošní novinkou byl úterní warm-up na střeše Red Bull Tour Busu v čele s Hentai Corporation. Během samotných festivalových dnů pak vystoupilo více než 110 kapel z různých koutů světa. Prvním dvěma dnům dominovaly reuniony slavných kapel. Hned ve středu se představila obnovená tuzemská formace Master´s Hammer, která nehrála naživo od roku 1992. Ve čtvrtek vzbudil největší zájem diváků norský blackmetalový Emperor. Vrcholem pátečního večera bylo vystoupení švédských crossoverových Clawfinger. Mezi dalšími účinkujícími byli například švédští Tiamat, švýcarští Samael, američtí Swans nebo britští Electric Wizard.

Po loňském mimořádném úspěchu se do areálu festivalu vrátila také výstava Art-Brut-All s podtitulem Extended Dark. Ti, kteří nepřestávají lovit experimentální a ambientní hudební zážitky, měli i letos k dispozici speciální ambient stage. K jedinečnému zážitku z festivalu pak přispěla i tajemná atmosféra pevnosti z 18. století a ledově namražený Jägermeister, který tekl proudem ve dne i v noci.