Nabitý festival v Tloskově pomůže dobré věci

V Tloskově se chystá velká hudební jízda, která bude zároveň oslavou 60 let Centra sociálních služeb Tloskov, které poskytuje pomoc lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Na festivalu vystoupí například Ivan Hlas & Norbi Kovács, Aneta Langerová, Pipes and Pints, Horkýže Slíže, Tata Bojs, Keks nebo skupina Kašpárek v rohlíku.

Všechny zmíněné interprety spojuje jedno, každý z nich vystoupil v hudebním klubu, který CSS Tloskov vytvořilo v rámci svého areálu, a úspěšně jej provozuje pro své klienty již několik let. Během fungování tohoto klubu zde vystoupilo již několik desítek interpretů, kteří se sem rádi vracejí, aby zažili unikátní a bezprostřední atmosféru, kterou klienti na jejich hudbu reagují.

Tata Bojs, Keks, Ivan Hlas & Norbi Kovács, Aneta Langerová, Pipes and Pints i Horkýže Slíže se rozhodli zároveň podpořit první ročník Tloskov Festu a slibují opravdu skvělou show. Návštěvníkům se představí také kapely, které tloskovské centrum rovněž dlouhodobě podporují, a to Gingerhead, Slapdash Rockabilly, Naděje nebo Bratrstvo Luny. Tloskovská kapela Kabrňáci, kterou tvoří klienti Tloskova, hudební festival zahájí a bude tak mít mimořádnou příležitost dělat „předskokana“ tak slavným interpretům.

Myšlenka oslavit jubileum hudebním festivalem vznikla v návaznosti na komunitní muzikoterapii, kterou při práci s klienty úspěšně využívají v Centru sociálních služeb Tloskov už několik let. „Celá akce má společenský přesah v tom, že se potkají návštěvníci s klienty, což přispěje k integraci i snížení stigmatizace a obav ze strachu z mentálního postižení, protože naši klienti jsou v podstatě normální lidé, jen mají snížený intelekt. Hudba je jednotný jazyk, takže se mohou bavit všichni dohromady,“ říká ředitel Centra sociálních služeb Tloskov Matěj Lipský a dodává: „Děláme spoustu podobných akcí i během roku, takže víme, že to funguje.“ Před pěti lety tady zahájilo vysílání unikátní internetové Rádio Tloskov, kde jsou moderátory rozhovorů, písniček a pořadů lidé s mentálním a kombinovaným postižením. Rádio přináší rozhovory s osobnostmi z oblasti kultury, hudební bloky s oblíbenými interprety klientů, krátké reportáže z akcí a písničky na přání. Úspěch slaví i už zmíněný zdejší hudební klub a tloskovská kapela Kabrňáci, která vydala i vlastní album.

Novinkou, která si pomalu razí cestu na podobných akcích, bude na tloskovském festivalu speciální tribuna pro vozíčkáře a imobilní klienty. „Vymezit pro ně místo pod pódiem není moc šťastné – člověk na vozíku pak vidí jen nohy účinkujících… Chceme proto ukázat, že to jde udělat i jinak,“dodal Matěj Lipský.

Centrum sociálních služeb Tloskov je státní příspěvkovou organizací zřizovanou Ministerstvem práce a sociálních věcí. Poskytuje služby pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením: ranou péči, odlehčovací službu, denní stacionář, sociální pobytovou rehabilitaci, chráněné bydlení a domov pro osoby se zdravotním postižením.

Děti do 8 let mají na festival vstup zdarma, děti od 9 do 15 let a ZTP budou mít snížené vstupné. Celodenní vstupenka stojí v předprodeji 390 Kč, na místě 450 Kč, zlevněné vstupné je v předprodeji za 220 Kč a na místě za 250 Kč. Předprodej prostřednictvím sítě GoOut, vstupenky budou k dostání také v některých informačních centrech v regionu Posázaví. Veškerý výtěžek z prodeje vstupenek dostane Centrum sociálních služeb Tloskov. Parkování je zajištěno ve spolupráci s městem Neveklov.
Tagy: