Nakoukněte do jednoho z největších studií na světě: Kultovní Funkhaus ožije

Historický nahrávací studiový komplex ve východním Berlíně se již za pár dní stane dějištěm dvacátého ročníku Red Bull Music Academy a přivítá umělce z celého světa.

Kulturní centrum a pravděpodobně největší studiový komplex světa – to je Funkhaus. Rozprostírá  se na ploše pětadvaceti fotbalových hřišť přímo u řeky Sprévy a na svědomí ho má východoněmecká vláda. Ta do této budovy v padesátých letech nastěhovala státní rádio, v sedmdesátých zde už pracovalo přes 3 500 zaměstnanců. Funkhaus vám svými rozměry a funkcionalistickou krásou vyrazí dech. Koncertní síně, nespočet studií, jejichž zdi jsou obloženy lesklým dřevem a prostorové akustické experimenty, kam se jen podíváte.

Od 8. září do 12. října bude tento unikátní prostor hostit Red Bull Music Academy Berlin a spolu s touto akcí i 61 umělců z celého světa. Funkhausu se tak opět vrátí dech a promění se v jeden obrovský hrnec, ve kterém se budou míchat hudební nápady, ideály i přístupy k principům, na nichž hudba stojí. Umělci budou mít v Berlíně možnost vzít workshopy s hudebními legendami, po večerech je čekají vystoupení v berlínských klubech. Za Slovensko a Česko se na Akademii vydá zpěvačka Katarzia, která doufá, že jí účast na Akademii dodá odvahu začít tvořit v angličtině a pomůže nastartovat mezinárodní spolupráci. “Díky novým zkušenostem jsem teď mnohem otevřenější dalším nápadům a můžu se bez starostí těšit na všechno, co s ostatními na Red Bull Music Academy vytvoříme.”

Na Red Bull Music Academy Berlin se letos coby mentor představí například držitel ceny Grammy Just Blaze, který stojí za tracky všech od Jay-Z a Kanyeho Westa přes Rihannu po Kendricka Lamara, dále pak zakladatel Underground Resistance “Mad” Mike Banks, italský specialista na house a techno Marco Passarani, multiinstrumentalistka z L.A. Angel Deradoorian, spoluzakladatel Hessle Audio Pearson Sound, experimentalistka na poli indie Lucrecia Dalt nebo syntezátorový čaroděj Dorian Concept.

Druhý turnus pak přivítá Mathewa Jonsona, kanadského futuristu Anga nebo ruskou absolventku akademie Kate NV a další zvučná jména, na jejichž ohlášení si ještě budeme muset počkat. Aby toho nebylo málo, vystaví renomovaný berlínský galerista Johann König to nejlepší z díla známých i méně známých soudobých německých umělců a designové studio New Tendency k tomu přidá několik kvalitních kusů ze své sbírky neokoukaného nábytku. Ale teď zpátky k Funkhausu – pokud vás náš úvod do tajů této budovy zaujal, podívejte se na následující video!