Nové muzeum dinosaurů vás vezme 200 milionů do minulosti

Nedaleko ruzyňského letiště se otevřelo jedno z největších a nejmodernějších soukromých muzeí dinosaurů na světě Dinosauria Museum Prague. Na čtyřech tisících metrů čtverečních na návštěvníky čeká dobrodružná cesta do pravěku, na které nebudou chybět originální, až 24 metrů dlouhé a 154 milionů let staré kostry dinosaurů.

Do nového muzea, které je přímo v areálu POP Airport u pražského letiště lákají mimo jiné realistické modely tyranosaura rexe a největšího létajícího ptakoještěra v životní velikosti. Nechybí ani virtuální realita, sbírka více než šesti tisíc zkamenělin a minerálů či galerie nejznámějších českých tvůrců paleoartu Zdeňka Buriana, Karla Zemana a Jana Sováka.

„Naši unikátní sbírku jsme vytvořili během posledních dvou let a v jejím rozšiřování hodláme pokračovat. Desítky a stovky milionů let staré originální kostry jsme propojili s nejmodernějšími technologiemi a vytvořili muzeum, které patrně nemá ve světě srovnání,“ říká majitel skupiny KAPRAIN Karel Pražák a dodává: „Návštěvníky z celého světa chceme vzít na cestu do pravěku. Věříme, že milovníkům prehistorie se v muzeu zatají dech.“

Přežil útok T-Rexe

Dinosauria Museum Prague je umístěno přímo v areálu POP Airport v pražských Tuchoměřicích. Na ploše čtyř tisíc metrů čtverečních nabídne ucelený pohled až 200 milionů let zpět do historie.

Dominantou muzea je kostra diplodoka, která je 24 metrů dlouhá, 154 milionů let stará a z více než 90 % originální. Stejně impozantně působí také dvojice mosasaurů a Triceratops horridus. „Náš triceratops, kterého jsme pojmenovali Trik, patří mezi nejzachovalejší exempláře svého druhu. Díky zahojeným zraněním, která jsou rozeznatelná na jeho hlavě, předpokládáme, že přežil útok nejobávanějšího predátora T-Rexe,“ přibližuje Trikův životní příběh hlavní paleontolog muzea Štěpán Pícha.

Dalším modelem je obří létající ptakoještěr quetzalcoatlus. Ten se díky svému rozpětí přes 11 metrů vznáší nad interaktivním světem fantazie, ve kterém se zabaví mladší návštěvníci. Najdou v něm bludiště či naučné hry. „Celé muzeum jsme připravili tak, aby své návštěvníky vzdělávalo co nejzábavnější a interaktivní formou. Ideálně tak, aby si vlastně ani neuvědomili, kolik se toho v průběhu přibližně devadesátiminutové návštěvy naučili,“ popisuje koncept Štěpán Pícha.

Nedílnou součástí muzea je také Geosvět – unikátní sbírka více než 6 000 exponátů minerálů vznikala více než 50 let. Ty pochází z 25 expedic do 20 různých zemí světa.

Návštěvníci mohou muzeum projít individuálně i v rámci komentovaných prohlídek. Těmi je provede hlavní paleontolog muzea Štěpán Pícha a Dinousaria tým. Pro školy z celé republiky je pak připraven speciální program včetně balíčku výhod. Žáci se s historií seznámí názornou a edukativní formou pomocí nejmodernějších technologií.

www.dinosauria.cz

foto: Dinosauria Museum Prague