Vitamínové nápoje pro jarní vzpruhu organismu

Jarní detox, je každoroční oblíbenou aktivitou, kterou můžete pojmout různými způsoby. Od provětrání šatníku, přes odpočinek od sociálních sítí, až po radikálnější změnu jídelníčku, jehož základem je dostatečný denní příjem tekutin. Které nápoje vám pomohou navýšit pitný režim a navíc vás zásobují potřebnými vitamíny?

Detox ano nebo ne?

Pohledy na jarní detox jsou ve společnosti různorodé. Jsou odborníci, kteří tvrdí, že jarní očista a krátkodobá radikálnější změna v zavedeným aktivitách může pomoci tělu i duši. Opačné názory pak deklarují, že nic jako detoxikace organismu vlastně neexistuje, protože naše orgány, tedy ledviny, játra, kůže či plíce se s nechvalně propíranými toxiny vypořádají samy.

Pitný režim je základ

Ať detox vnímáte jakkoliv, fakt, že dostatečný pitný režim je základ zdravého životního stylu, není třeba připomínat. Jak uvádí odborná média, v závislosti na věku by zdravý dospívající či již dospělý jedinec měli denně přijmout cca 30 – 45 ml vody na 1kg tělesné hmotnosti. A pití čisté vody není zrovna gurmánský zážitek. Které nápoje osvěží váš jídelníček a ještě díky nim přijmete potřebné vitamíny?

Zelený čaj

Přínosy zeleného čaje jsou podpořeny mnoha vědeckými studiemi. Obsahuje velké množství antioxidantů, které podporují správnou funkci metabolismu a posilují imunitní systém. Podporuje také hubnutí a zlepšuje funkci mozku. Ideální je konzumace 2 až 3 třech šálků denně, ideálně mezi jídly.

Okurková voda

Tenhle jednoduchý zázrak snižuje vysoký tlak, posiluje kosti a dokonce tiší hlad. Jde o zdravou a dokonale osvěžující alternativu k oblíbeným slazeným nápojům a limonádám. A co víc, má blahodárný vliv na naši pleť. Zkuste klasickou pleťovou vodu nahradit vodou okurkovou. Ochráníte pleť před záněty a udržíte ji krásně vláčnou.

Zeleninová smoothies

Smoothies jsou oblíbená zejména pro snadnou přípravu a mnohdy jsou jedinou možností, jak do sebe dostat potřebné množství čerstvé zeleniny, a tím pádem i vitamínů a vlákniny. Často také nahradí snídaní či svačinu a jejich variacím se meze nekladou. Oblíbená je mrkev, špenát, červená řepa, okurka například v kombinaci se sladkým jablkem.

Citrónová voda s pepřem a kurkumou

Citrónová voda je oblíbená pro vysoký obsah vitamínu C, který rozjasňuje pleť. Zároveň má močopudné účinky a zlepšuje zažívání. Ideální je nechat vodu přes noc odstát a ráno do sklenice, která má pokojovou teplotu, vymačkat půlku citronu. Ještě zajímavější a tělu prospěšnější nápoj vytvoříte, když přidáte kurkukmu bohatou na antioxidanty a trochu černého pepře. Ten vstřebávání kurkumy ještě více podpoří.

Kombucha

Aktuálním “hitem” na poli zdravých nápojů je i kombucha. Jde o kvašený, lehce perlivý nápoj, který vzniká fermentací černého nebo zeleného čaje. Obsažené probiotické kultury mají vliv na správné fungování zažívacího traktu a zdraví prospěšné antioxidanty přispívají k ochraně buněk.

Tip: Při výběru kombuchy dbejte na kvalitní produkt ideálně se sníženým obsahem cukru, jemnou chutí a dostatečným obsahem deklarovaných probiotických kultur. 

Prager´s kombucha Yerba od F.H. Prager