Objevte fígle, jak na super křupavý bramborák

Česnek, majoránka, sůl, vejce, hladká mouka a především brambory. To jsou základní suroviny pro typicky české bramboráky, které jsou nejlepší ještě teplé a pěkně křupavé. Přesně takové bramboráky přes celý talíř v různých kombinacích můžete ochutnat v restauraci Brambory na Pankráci od 24. ledna.

Bramborák je tradiční pokrm, který se zabydlel nejen u nás, ale ve většině slovanských zemích a je oblíben v Německu, Maďarsku i ve Švédsku. Židé jej dokonce mají jako součást chanukového jídla. U našich západních sousedů a v Polsku se navíc připravuje i ve sladké variantě. Náš bramborák je však zásadně slaný a voní po česneku.

Nejlepší bramboráky se dělají na sádle
„Jako jedna ze zásadních ingrediencí bramboráku je česnek. Ten je zasyrova hodně aromatický a ostrý, a tak je lepší z něj nejdříve připravit česnekový konfit. Česnek se vloží do oleje a na nízkou teplotu se táhne, až pěkně změkne. Díky této úpravě i příjemně zesládne. Konfit se pak promíchá s nahrubo nastrouhanými brambory, k nimž se přidají ostatní ingredience,“ vysvětluje šéfkuchař restaurace Brambory Lukáš Soukup.

Co všechno se ovšem musí udělat, aby se bramboráky povedly a byly křupavé? „Důležité je, abychom použili brambory varného typu C. Výborné jsou odrůdy jako Laura, Agrie nebo Longinus. Ty obsahují méně vody a více škrobu,“ doplňuje Lukáš Soukup. Nahrubo nastrouhané brambory je pak třeba pořádně vymačkat, aby v nich nezbyla žádná tekutina. Typickou vůni jim dodáme čerstvou majoránkou a opraženým kmínem. Bramboráky se pak smaží na rozpáleném sádle alespoň 2 minuty z obou stran.

Bramborákový festival nabídne pět chuťově pestrých chodů
V restauraci Brambory na Pankráci dbají na bramborovou osvětu, a tak nesmí chybět ani speciální akce věnovaná bramborákům. Komu by se nechtělo se s nimi dělat doma, může vyrazit od 24. do 30. ledna na akci, na níž budete moci ochutnat obří bramboráky v zajímavých chuťových kombinacích. Na výběr bude tradiční bramborák do křupava upečený na sádle, bramborák s uzenou krkovicí pečenou na černém pivě, se škvarky, brynzou a kysaným zelím, bramborák s pomalu pečenou vepřovou plecí s BBQ omáčkou, křenovou omáčkou a salátem Coleslaw, mexické chutě přiblíží bramborák s mexickým hovězím chilli s fazolemi, nakládanou červenou cibulí a pikantní grilovanou kukuřicí a poslední chod přinese zajímavou kombinaci bramboráku s pikantními pečenáči z kapra se salátem z kopru a fenyklu s chilli.

Bramboráky podle šéfkuchaře si můžete udělat i doma
Bramboráky se dělají snad v každé rodině. Oblíbené jsou nejen jako večeře, ale i jako obědová příloha k masům a omáčkám. Ruku na srdce, ne vždy se musí povést. Podle receptu Lukáše Soukupa se vám ale povedou určitě už vždycky.

Na 20 bramboráků budete potřebovat: brambory odrůdy Laura 3 kg, vejce 6 ks, mléko 0,5 l, majoránka 10 g, česnek konfit 200 g, mouka hladká 500 g, sůl 10 g, kmín opražený 10 g.
Brambory nastrouháme nahrubo, vymačkáme z nich přebytečnou vodu a přidáme vejce, česnekový konfit, který jsem si předtím připravili, a ostatní suroviny a vše důkladně promícháme. Směs pečeme na rozehřátém sádle.