Paralelní Polis připravují zdravotníkům z Bulovky kávu zdarma, skládají se na ni lidé na Hithitu

Počet hospitalizovaných pacientů s nemocí COVID-19 je bohužel stále vysoký, nemocnice jsou na hranicích své kapacity a vyčerpaní zdravotníci na pokraji svých sil. Situaci se jim snaží zpříjemnit pražská nezisková organizace Paralelní Polis. Ta lékaře a sestry poslední tři týdny podporuje kvalitní kávou, na kterou se na crowdfundingovém portálu Hithit skládá široká veřejnost. Celkem se vybralo již na 4 týdny nepřetržité přípravy kávy. Sbírku lze podpořit ještě tento týden.

Už na konci listopadu, kdy byl nápor na nemocnice největší, připravoval tým Paralelní Polis ve své pojízdné kavárně Decentruck kávu přímo v epicentru boje s koronavirem v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. Díky podpoře lidí z celého světa, kteří přispěli v kryptoměnách, se povedlo připravit neuvěřitelných 8 500 porcí výběrové kávy v celkové hodnotě 400 000 Kč a postavit tak zpátky na nohy vyčerpané doktory a sestry.

Nyní se organizace Paralelní Polis rozhodla obrátit na lidi, kteří raději přispívají v českých korunách, prostřednictvím crowdfundingové kampaně na portálu Hithit. Každý tak může „poslat“ zdravotníkům 25 až 21 000 káv, které baristi z Paralelní Polis zdarma připraví personálu ve Fakultní nemocnici Bulovka.

Přispěvatelé si vedle dobrého pocitu ze svého dobrého skutku mohou vybrat i některou z netradičních odměn. Na výběr mají například členství v coworkingovém prostoru Paper Hub, individuální školení na různá technologická témata, tři ústřižky standarty prezidenta ČR, kterou umělecká skupina Ztohoven vyměnila v roce 2015 za rudé trenky, nebo obří banner s nápisem “Polibte nám prdel”, který byl reakcí na znemožnění vyvěšení reklamy na Hackers Congress Paralelní Polis 2020 ze strany městské části Prahy 7. Mezi odměnami ale nechybí třeba ani malby od Juliuse Riechela, kresby od Matěje Hájka nebo plakáty od CypherpunkNow.

„Veškeré vybrané prostředky ze sbírky na Hithitu poputují k povzbuzení doktorů a sestřiček ve Fakultní nemocnici Bulovka. Jen díky nim neumírá na nový typ koronaviru mnohonásobně víc lidí, nemělo by se na ně tedy rozhodně zapomínat,“ říká Martin Mikeš, koordinátor projektu Decentruck organizace Paralelní Polis.

foto: Paralelní Polis