První udržitelný koncert Bena Cristovao ušetřil až téměř 100 % emisí uhlíku u jídla, oblečení či elektřiny

Zpěvák Ben Cristovao uspořádal 1. října 2022 v O2 aréně svůj první udržitelný koncert. Podařil se šetřit emise u jídla, elektřiny či oblečení. Návštěvníci koncertu na něj také mohli dorazit zdarma na kole. Nyní zpěvákův tým vytvořil ve spolupráci s poradenskou společností Sustainables analýzu, která ukazuje, jakou uhlíkovou stopu koncert měl. Šlo o analýzu založenou na získání a zpracování dat obvyklého objemu emisí u vybraných položek, versus jejich udržitelnější varianty využité v O2 areně. Podařilo se získat přesná data o uhlíkové stopě občerstvení, merchandise a spotřebované elektřiny.

Ben Cristovao se dlouhodobě snaží být v kontextu udržitelnosti ve svém osobním i pracovním životě obezřetnější. „Přes půl dekády jsem veganem. Kromě etické roviny, která je pro mě prioritou, samozřejmě vnímám ryze rostlinnou stravu i jako výrazně ohleduplnější cestu vůči životnímu prostředí a planetě obecně. Co se týče dalších složek, snažím se pečlivě třídit, na delších cestách jezdím hybridním nebo čistě elektrickým autem, schůzky po městě zvládám i jen na elektrickém one wheelu. Vím, že nejsem v tomhle ohledu dokonalý a ani nemůžu být. Snažím se ale přemýšlet o tom, pracovat na sobě.“ To bylo i motivem pro Benův koncert v O2 areně, který se společně se svým týmem z Championship Music snažil uskutečnit s větším důrazem na snahu o optimalizaci vygenerovaných emisí CO2.

Foto: Pavla Hartmanová

S vedením a gastro týmem akciové společností Bestsport, která provozuje O2 arenu, se management Bena Cristovao dohodl, že jejich masové burgery, kuřecí nugety a wrapy s kuřecím masem nahradí rostlinnými alternativami. Šlo celkem o 800 porcí čistě rostlinného jídla. Technologie jednotlivých food court stánků dovolují, aby se masové složky s těmi veganskými v žádné z fází příprav nesetkaly. V porovnání s masovou alternativou daného typu občerstvení bylo u každé vydané rostlinné porce jídla ušetřeno 85,7 % emisí.

Co se týče ušetřených emisí v souvislosti s prodávaným merchandise Bena Cristovao, tady se podařilo ušetřit skoro 100 % emisí uhlíku. Hlavně proto, že nabízené produkty – trička a mikiny – nebyly pro koncert nově vyráběny. Šlo o upcyklaci staršího merchandise z roku 2019, který získal nový přetisk. Proto byla míra úspory 99,3 %.

Poslední položkou, díky které se podařilo emise výrazně srazit, byla elektřina. Šlo o zelenou variantu od E.ON se zárukou původu z obnovitelných zdrojů, které byly navíc získány v ČR. Celkem se takto nakoupilo 20,458 MWh, to odpovídá přesnému a reálně spotřebovanému množství elektřiny v O2 areně během zkoušek 30. září a v den koncertu 1. října. Rozdíl oproti neudržitelné variantě elektřiny (elektřiny pocházející z fosilních paliv) byl 94,28 % ušetřených emisí.

Foto: Pavla Hartmanová

„Zásadní je pro nás jako promotéry samozřejmě i částka, kterou nákup takové zelené elektřiny představuje. Jde o 5022 korun, které jsme za zelenou možnost elektřiny zaplatili. Vzhledem k dalším nákladům, které se v tak obrovské akci typu O2 arena protočí, všichni víme, že je tato položka naprosto zanedbatelná. Doufám proto, že tímto krokem inspirujeme další tuzemské promotéry a manažery interpretů,“ dodává Lukáš Rychtařík za vydavatelství Championship Music.

Zelený charakter koncertu podtrhla spolupráce s bike sharingovou společností, díky níž mohli Benovi fanoušci sdílená kola využít zdarma. Organizátorům koncertu se také podařilo domluvit prodej nápojů do zálohovaných kelímků místo těch jednorázových, do kterých se ve food courtech O2 areny standardně nápoje stále prodávají. Během koncertu bylo využito 172 m3 vody a 12 GJ tepla. To bude offsetováno v rámci projektu Sázíme stromy.

Příští koncert v O2 aréně Ben odehraje 10. listopadu 2023. Už teď je jisté, že se opět bude snažit se svým týmem pojmout produkci koncertu tak, aby byla maximálně ohleduplná vůči dopadu na životní prostřední. S tím bude souviset i optimalizace vyprodukované stopy CO2.

Foto: Pavla Hartmanová