Po kolejích do říše fantazie

Jak vypadá splněný dětský sen? Na vlastní oči jej uvidíte v Království železnic, které se rozkládá jen pár kroků od obchodního domu Nový Smíchov v Praze. Sny ale nemají hranice a když všechno dobře dopadne, koleje se budou rozšiřovat o nová území. Díky akci na HitHit.cz můžete pomoci i vy. Je ta pravá chvíle.

Matěj Horn vyrůstal v době, kdy mohl jako kluk dostat nanejvýš dva elektrické dárky – autodráhu nebo vláčky. Jeho táta miloval železnici, a tak bylo rychle rozhodnuto. V dětském pokoji se pomalu hromadily mašinky, vagónky i koleje, ale plán vytvořit vlastní kolejiště skončil u desky na kolečkách, která se dala zasouvat pod postel. Uběhla spousta let a vláčky vytlačil zájem o sport a počítače.

Jenže sny se někdy vrátí a nedají vám spát. Matěj si vzpomněl na dětství a začal si v hlavě rýsovat model kolejiště, do nějž by se vešla celá jeho vlast. Zkraje to byl bláznivý nápad, protože při zachování modelářského měřítka by měl projekt rozlohu Ralska. V říši fantazie by diváci sledovali proudy mašinek pod sklem, na kterém by se dalo chodit. Utopie – řekl by jeden. Jenže Matěj už jen nesnil. Začal podnikat první kroky k tomu, aby se sen stal skutečností, byť v poněkud reálnějších obrysech.

Naplnit představy se mu povedlo v prostorách na pražském Andělu. Dávno už to není jen jeho vlastí sen. Ročně si sem najde cestu čtvrt milionu zájemců. Expozice se rozkládá ve dvou patrech jen pár kroků od obchodního domu Nový Smíchov. Devět set metrů čtverečních kolejišť se řídí vlastním životem. Střídá se zde den a noc, kdy vyniknou neony a záře návěstidel. Kromě vlakových souprav se městy prohánějí autíčka, zásobující prodejny v okolí. Celý shon je řízen centrálním počítačem v místnosti dispečera. Je to ráj pro každou rodinu s dětmi ve dnech, kdy venku prší, a vy jste slíbili, že na tenhle víkend nezapomenou…

Každý kluk si zde může vyzkoušet práci strojvedoucího nebo řidiče tramvaje na věrných simulátorech. Podobně jako provoz skutečných železnic, má i modelové kolejiště své náklady. „Mašinky nám tady najezdí až 4,5 km za den, což je vzdálenost, kterou u normálního modeláře najezdí třeba za celý život. Nejpozději po šesti kilometrech přitom musí na údržbu, aby se vyčistily od nasbíraného prachu,” vysvětluje Matěj Hron. Jeho cílem je království zvelebovat a dále rozšiřovat. Jen na to teď nestačí sám.

Z celé České republiky tu najdete kolejová diorama šesti krajů. Aby se království železnic rozrostlo o další oblasti, potřebuje pomoc zvenku. Když se na HitHitu povede vybrat požadovanou částku, nové koleje povedou do zmenšeného Pardubického kraje.

Nebude to snadné. Projekt Pardubického kraje se neobejde bez 1250 nových stromečků, 165 metrů kolejí, stovkami výhybek a návěstidel, 5000 figurek nebo 800 lan. Stejně jako v případě již hotových zákoutí naší země se můžete těšit na významné dominanty kraje. Pod rukama modelářů vyrostou pardubické nádraží, elektrárna Chvaletice, dostihové závodiště, klášter v Chrudimi a mnohé další na zakázku vytvořené stavby. Rozpočet na úplný základ stavby byl spočítán na 1 250 000 korun, ale celkové náklady budou podstatně vyšší. Každá koruna navíc se využije na pokrytí vzniku tohoto fascinujícího díla. Vydejte se podívat, jak dnes Království železnic vypadá. Třeba vás vláčky nadchnou jak kdysi jednoho kluka s bezbřehou fantazií a velkou deskou pod postelí.

Rozhovor se zakladatelem Království železnic Matějem Hronem si přečtete v novém vydání časopisu Muži v Česku, který je v prodeji od 17. května. Pokud chcete podpořit krásný svět malých mašinek, podívejte se sem.

Text: Adam Maršál