Pokus o výměnu letadel za letu se nepodařil, nikdo nebyl zraněn

Eloy, Arizona, USA – Plánovaná výměna letadel nad arizonskou pouští skončila nezdarem. Dva piloti Luke Aikins a Andy Farrington měli v úmyslu vzletnou každý se svým letadlem, za letu z něj vyskočit, ve vzduchu si letadla vyměnit a přistát s nimi.

Ke zklamání fanoušků letectví byla výměna uskutečněna jen zčásti. Zatímco Luke Aikins svou misi zvládl, druhý pilot a zkušený skydiver Andy Farrington nedokázal ve volném pádu vniknout do druhého stroje, aby mohl převzít jeho řízení. U letounu byly sice aktivovány bezpečnostní mechanismy, ale stroj byl nakonec zničen. Nikdo z pilotů ani nikdo jiný nebyl během pokusu zraněn.

foto: Red Bull Content Pool

Kaskadéři Luke Aikins a Andy Farrington se pokusili o dosud nevídanou výměnu v neděli 24. dubna nad neobydlenou částí Arizony asi hodinu jízdy od Phoenixu. V úmyslu měli vystoupat do 4000 metrů, vypnout motory, stočit letouny nosem k zemi a uvést je do volného pádu. Klíčovým momentem pro úspěch bylo, aby letadla padala stabilizovaně, protože skokani je museli ve vzduchu dostihnout, vlézt do kokpit a chopit se znovu řízení. Přes pečlivou přípravu se tento moment ukázal jako kritický.

Piloti si ke svému extrémnímu číslu vybrali dva malé hornoplošníky Cessna 182, které museli technicky upravit. Stabilitu ve volném pádu letounům udělovaly speciální aerodynamické brzdy umístěné na spodní části trupu. Letouny padaly rychlostí kolem 225 km/h, která měla podle výpočtů a dosavadních zkušeností kaskadérům stačit k provedené výměny. O řízení v době nepřítomnosti pilotů se staral autopilot, který musel být kompletně přeprogramován, aby letadlo udržel ve volném pádu. Normálně je totiž nastaven nastaven na vodorovný let.

foto: Red Bull Content Pool