Praha si připomene pád Berlínské zdi

Lidé ji brali útokem, přelézali, vší silou bourali. Konečně si mohli vydechnout, byli svobodní… Pád Berlínské zdi strhl lavinu událostí, které vedly k pádu komunismu ve východním bloku. 30leté výročí od sjednocení Berlína připomene akce s názvem 30 let bez zdí, která proběhne 9. listopadu ve zrekonstruovaném multifunkčním prostoru Kabelovny v pražských Holešovicích. Dobové fotografie, umělecká instalace železné opony, retro pokoj i projížďka trabantem. Zažijte autentický návrat do minulosti. Vstupné zdarma.

„Rozhodli jsme se uspořádat kulturní akci věnovanou pádu Berlínské zdi, protože máme pocit, že se v rámci připomenutí 30. výročí pádu železné opony v Praze tato událost připomíná poměrně málo. Zároveň máme k východnímu Německu osobní vztah a naše akce se koná v Holešovicích blízko čtvrti, které se říká malý Berlín. Chceme tento den také pojmout jako neoficiální otevření našeho nového prostoru Kabelovna a toto výročí si připomínat každý rok,“ říká za pořadatele Lukáš Rychtařík z Championship Music.

Návštěvníci se mohou tuto sobotu od 13. do 22. hodiny těšit na nabitý program, v jehož úvodu si slovo vezme bývalý ministr kultury Daniel Herman. Během akce dojde například k odhalení umělecké instalace železné opony, jejímž autorem je designér Vítek Škop. Současně bude odhalena výstava tří velkoformátových dobových fotografií – reprint fotografie s balónky z listopadu 1989 od Jana Šilpocha a rovněž dvě zvětšeniny fotografií Berlínské zdi od Jana Šibíka, které jsou umístěny i v jeho nové knize s názvem 1989. Ta bude na akci k prodeji a autor ji bude osobně podepisovat.

Do atmosféry roku 1989 návštěvníky dostane retro zařízený pokoj se secondhandem, poslechová diskotéka tehdejších hitů v režii Vojtěcha Tkáče a Zdeňka Lichnovského (moderátoři pořadu Reflektor na Radio 1), i projížďka legendárním trabantem. V průběhu celého odpoledne poběží tematická projekce od HBO.

Akce se zúčastní i Ben Cristovao a zpěvák skupiny Mirai a společně představí videoklip k novému songu Pojď ke mně blíž, který se natáčel přímo v Berlíně. A protože v Kabelovně sídlí veganské bistro, na jídelníčku budou veganské párky, utopenci, currywurst i soljanka.

Facebook událost: https://www.facebook.com/events/445315949444446/

Harmonogram 30 let bez zdí, 9. 11. 2019, Kabelovna, Dělnická 27, Praha 7:

13:00 – otevření prostoru

14:00 – úvodní slovo Mgr. Daniela Hermana, odhalení umělecké instalace za účasti autora myšlenky Vítka Škopa

14:30 – premiera klipu Pojď ke mně blíž

15:30 – odhalení fotografií Jana Šibíka a Jana Šilpocha

16:00 – kino HBO

18:00 – poslechová diskotéka v režii Vojtěcha Tkáče a Zdeňka Lichnovského

22:00 – konec