Praktické udržitelné vo.baly ze zbytkového textilu

Zakladatelky vo.balu, Eva a Háta vybírají na Hithitu, aby mohly zprovoznit novou dílnu pro výrobu udržitelných obalů do domácnosti, která by zároveň fungovala jako komunitní centrum pro lidi v hmotné a sociální nouzi. Podporují je známé neziskové organizace věnující se solidaritě a pomoci lidem bez domova. Mimo jiné Armáda spásy, Přestupní stanice, Pragulic nebo třeba Jako doma – Homelike, prostřednictvím projektu Kuchařky bez domova.

Před spoluzakladatelkami firmy V pytli s.r.o., Evou a Hátou, stojí těžký úkol. Musí zařídit a vybavit provozovnu vo.balu, kde by mohly rozšiřovat svou výrobu udržitelných produktů do domácnosti o další novinky a zároveň podávat pomocnou ruku těm, kteří se aktuálně nacházejí v hmotné či sociální nouzi. Peníze se rozhodly získat prostřednictvím crowdfundingové kampaně na portálu Hithit.

Foto: Archiv vo.bal

“Textil je vysoce nadproduktivní průmysl. Mnoho oblečení a domácího textilu se vůbec neprodá a končí rovnou na skládkách. Rozhodly jsme, že zbytkový bavlněný textil zrecyklujeme na vo.baly a tím zabijeme dvě mouchy jednou ranou! Přebytečný textil najde využití a používáním biodegradovatelného a znovupoužitelného obalu na potraviny předejdeme vzniku plastového odpadu,” říká Eva a Háta ji doplňuje: “Lidský faktor udržitelnosti je pro nás také podstatný, proto jsme se rozhodly spolupracovat s organizací Přestupní stanice a dávat práci lidem v hmotné či sociální nouzi. Naším cílem je dát těmto lidem smysluplnou práci, která by je mohla naplňovat a podporovat při jejich snaze postavit se zpátky na vlastní nohy.”

Smysluplné odměny na podporu dobré věci nejen pro planetu

Přestupní stanice dámy podporuje nejen ve videu na Hithitu, ale i zařazením několika voucherů mezi jejich odměny v kampani. Podobnou podporu vo.balu vyjádřily i další organizace, které se dlouhodobě věnují pomoci lidem bez domova. Mezi jinými například Armáda spásy, Pragulic nebo Jako doma – Homelike skrze projekt Kuchařky bez domova. Mezi odměnami proto naleznete třeba i Nocleženku od Armády spásy, poukázku na prohlídku Prahou člověkem bez domova od Pragulic nebo vypečené překvapení od Kuchařek bez domova.

Foto: Archiv vo.bal

Hlavní součástí většiny odměn je však voskovaný ubrousek vo.bal, který slouží jako udržitelná alternativa za mikrotenový sáček nebo třeba alobal. Obě varianty, jak voskovaný ubrousek, tak šitý voskovaný vak, jsou vhodné do kuchyně. Díky použitému včelímu vosku vo.bal dobře drží tvar a je snadný na údržbu. Po použití ho stačí pouze opláchnout vlažnou vodou a nechat přirozeně oschnout a může se znovu použít. Milovníky originality jistě potěší jedinečné vzory, od kterých je v každé edici jen několik málo kusů.

Ze zbytkových textilií chtějí Eva s Hátou vyrábět ještě mnoho dalších udržitelných produktů do domácnosti. Aktuálně například pracují na prototypu houbičky na mytí nádobí. Avšak domácnost není jediné prostředí, které by rády vybavily udržitelnými obaly. Ve svém druhém projektu, který pracovně nazvaly “Geobag”, vytvářejí prototyp 100% recyklovatelného bigbagu pro stavební průmyslu z přírodního materiálu.

Kampaň na Hithitu bude trvat již jen do13. prosince a úspěšná bude pouze tehdy, pokud se dámám podaří vybrat cílovou částku 120.000,- Kč nutnou pro zařízení a vybavení provozovny a komunitního centra, kde budou moci rozšiřovat svou výrobu o další produkty a naplňovat svou misi opravdu udržitelného podnikání.
Tagy:   ,