Přátelé nově na Netflixu: Mileniálové jsou retro seriálem zděšeni

Mileniálové, kteří teď díky Netflixu poprvé sledují seriál Přátelé, mají velké výhrady k dějové lince populárního sitcomu. Popisují ho jako transfobní, homofobní a sexistický. Seriál, který minulá generace milovala, běžel více než 10 let až do roku 2004, na Netflix ve Velké Británii ale přišel na konci loňského roku. Několik týdnů už ho na Netflixu může sledovat i Česko.

Sitcom, který proslavil Jennifer Aniston, Matthewa Perryho, Courtney Cox, Lisu Kudrow, Matta LeBlanca a Davida Schwimmera, zároveň patří k nejsledovanějším na světě a třeba v USA zůstává jedním z nejoblíbenějších. Na některých mileniánech v Británii ale zanechaly části příběhu týkající se LGBT komunity nepříjemné pocity. Jednalo se třeba o scény, kdy se Chandler děsil, že je vnímán jako homosexuál nebo trousil rázné vtipy o svém otci praktikujícím crossdressing.

Twitter příspěvky

Amy: Znovu jsem se podívala na Přátele na Netflixu a zatraceně! Nikdy jsem si neuvědomila, jak otravný a homofobní Ross byl!

The Pool: Přátelé nyní na Netflixu – obstojí v testu času seriál ovládaný rasou, pohlavím a sexualitou?

Christine Carr: V devadesátých letech jsem byla studentka, takže jsem se těšila, až po novém roce znovu shlédnu Přátele na Netflixu. Ale souhlasím s tím, že vtipy na téma “tlustá Monika” a “gay Chandler” jsou teď dost mimo. A byl Joey vždycky tak strašidelný? Zklamání.

Ze sexismu je pak obviňována ta část, kdy Rachel najme chůvu pro svou dceru Emmu, ale Ross se nemůže srovnat se skutečností, že chůva je muž. Homofobní se pak zdá Rossův dotaz, jestli je chůva gay. Monice zase stále někdo posměšně připomíná, že kdysi měla nadváhu – vzpomeňte si třeba na epizodu, kdy Joey křičí: “Nějaká holka snědla Moniku!” Noví diváci prohlásili, že Rachel by byla vyhozena za sexuální obtěžování, protože si najme asistenta, který není na požadovanou pozici kvalifikovaný, jenže ona se s ním prostě chce vídat.

V kontextu skandálu #metoo se může zdát kontroverzní vztah mezi Monikou a nejlepším přítelem jejího otce, který je o 20 let starší než ona. Seriál byl kritizován i kvůli nedostatku rasové rozmanitosti – objevily se v něm pouze dva nebělošské charaktery: Rossova přítelkyně Julie a doktor Charlie Wheeler.

Přátelé mohou zůstat oblíbeným seriálem, ale to neznamená, že neobsahují témata, která se v roce 2018 jeví jako problematická. Na druhou stranu si pojďme říct, jestli i Přátele náhodou nemají podíl na tom, že na tyto stereotypy ve společnosti začali poukazovat a že i díky nim se na ně dnes díváme kritickýma očima.

foto: Netflix