Projekt Modoo: Ekologické a vtipné řešení, jak zlikvidovat krabici na pizzu

Věděli jste, že krabice na pizzu se nedá zrecyklovat, přestože ji vhodíte do popelnice na papír? Obsahují totiž mastnotu a zbytky pizzy. Ty se musí na separační lince odstraňovat ručně, a proto většinou končí v odpadu celé. Projekt Modoo ale přichází s chytrým a zábavným řešením.

Máte rádi pizzu, baví vás zkoušet nové věci, jste kreativní a není vám lhostejný stav životního prostředí? Pak si rozhodně nenechte ujít nový projekt Modoo, který představuje první 100% recyklovatelnou pizza krabici vystlanou papírem zabezpečujícím ochranu před mastnotou a dvěma stavebnicovými deskami.

Za projektem Modoo stojí dvojice mladých lidí, která měla odjakživa blízko k designu, umění i přírodě. Filip Kotrč vystudoval architekturu, ale už pěkných pár let se věnuje výhradně nábytkovému designu. Janku Solárovou to už od dětství táhlo hlavně k přírodě a biologii, později i k umění, designu a architektuře. Vystudovala krajinnou architekturu, díky které se často dostávala do kontaktu s různými environmentálními problémy jako právě nakládání s odpady a možnost jejich proměny na něco prospěšného.

 „V dobách mého studia jsem žil na koleji a neměl prostory ani čas na vaření, tak jsem si často objednával pizzu. Krabice jsem hned vynášel ven do smetí, protože se nevešly do koše. Nepřišlo mi na tom nic divného ani neekologického. Ale jen do doby, než jsem poznal Janku. Ta mě totiž upozornila na to, že pizza krabice se nedají recyklovat, protože obsahují mastnotu a zbytky pizzy,“ vypráví Filip. „Jelikož se všechny mastné části musí ručně oddělovat na separační lince, končí většinou v odpadu celá krabice. Řekli jsme si, že nechceme být lhostejní k životnímu prostředí a přemýšleli nad tím, jak z tohoto bludného kruhu ven. A tak se postupně zrodilo Modoo,“ doplňuje Janka.

Modoo: Pizza krabice a praktická stavebnice v jednom

Modoo je první e-shop, který nabízí pizza krabici pouze s ochranným papírem zajišťujícím plnohodnotnou ochranu krabice před mastnotou. Krabice je dostatečně vysoká, takže není potřeba používat žádné plastové doplňky zabraňující kontaktu pizzy s víkem. Tím to ale nekončí, Modoo se totiž pyšní i dalším originálním prvenstvím. Jde totiž o pizza krabici a stavebnici v jednom.

V každé Modoo krabici se nacházejí dva díly, ze kterých je možné složit stavebnicové desky. Ty se pak na sebe jednoduše napojují dle libosti. Lze je využít třeba na výrobu poličky, svítidla, domečků či překážek pro děti nebo domácí mazlíčky. Fantazii se meze nekladou. „Skládání desek je velice jednoduché a intuitivní. Věřím, že se do toho každý hned dostane. Na našem Facebooku a YouTube kanálu máme i pár video tutoriálů pro inspiraci,“ popisuje Filip.

Pokud chcete být mezi prvními, kdo tento unikát vyzkouší, podpořte Modoo ve sbírce na crowdfundingovém portálu Hithit, kde aktuálně shání finance na to, aby se projekt mohl rozjet ve velkém a zapojilo se do něj co nejvíce pizzerií. Na výběr je celá řada atraktivních odměn, nejen samotná pizza krabice, ale také sada Modoo desek, speciální dřevěné desky Modoo Plywood, soukromá večeře s Filipem a Jankou nebo účast na eventu.
Tagy:   ,