Přišel čas probudit zahradu ze zimního spánku. Kde začít?

Jaro je konečně tu a majitelé zahrad a zahrádek začínají mít plné ruce práce s přípravou na sezonu. Jednu z největších péčí je třeba věnovat trávníkům, kterým zima dá vždy řádně zabrat. Kdy, jak a čím o trávník pečovat, aby se dostal do potřebné kondice?

Zdravý trávník je základ každé udržované zahrady, vyžaduje tudíž pravidelnou péči po celou sezonu, s příchodem jara však o to větší. První sekání trávníku by se mělo provádět na konci března nebo na začátku dubna, ne však dříve, než se teploty ustálí a nehrozí jejich klesnutí hluboko pod bod mrazu.

Zkrátit, zvertikutovat a pravidelně sekat

První seč je poměrně náročná, tráva by neměla být přerostlá, měla by mít maximálně 10 cm. Po druhé nebo třetí seči přichází na řadu vertikutace. Tu bychom měli provádět, pokud jsou teploty stabilně nad 8 °C a trávník je již v dostatečné kondici. Půda musí být dostatečně vyschlá a neměla by se tudíž provádět po dešti.

 

Před samotnou vertikutací je vhodné trávník nejprve sekačkou na nízko posekat. Správná hloubka řezu u pěstěného trávníku je zpravidla do 3 mm. V každém případě nastavte hloubku řezu tak, aby se nože při zapnutém motoru sotva dotýkaly země. Vertikutace se provádí podélně i příčně do kříže a ideálně plynule, bez zbytečných zastávek,“ radí méně zkušeným zahradníkům Tomáš Nevečeřal ze společnosti Husqvarna s tím, že s výběrem vhodné techniky bychom se vždy měli poradit s odborníkem ve specializovaných prodejnách.

Nelekněte se, po správně provedené vertikutaci vypadá trávník dost poničeně, ale velmi rychle se mu začne dařit, díky ní totiž bude mít dostatek živin, vody a vzduchu a bude prosperovat. Travní zbytky po vertikutaci můžete sebrat sekačkou do koše, či ručně vyhrabat pomocí vějířovitých hrábí.

Ale zpět k sekání. Zpočátku bude potřeba sekat méně častěji, ale se zvyšujícími teplotami se bude i frekvence sekání zvyšovat. „Výška sekání záleží na druhu a využití trávníku, ale opatrně – nízko vysekaný trávník je náročnější na údržbu a snadno vysychá. Ideální je často sekat menší přírůstky, maximálně však 1/3 výšky stébla, což zaručí odolnější a zdravější trávník,“ přidává další radu Tomáš Nevečeřal.

Manuál nebo automat?

Kapitolou samo o sobě je pak výběr vhodné sekačky. Patříte-li mezi ty, pro které je sekání trávy zároveň relaxací a „aktivním odpočinkem“, sáhněte po klasice – tedy ručně ovládané sekačce ideálně s pojezdem, který vám práci přeci jen ulehčí. Je-li pro vás sekání nutné zlo nebo vám prostě na pravidelnou péči o trávník nezbývá čas, poohlédněte se po akumulátorových robotických sekačkách, které práci odvedou za vás a zajistí potřebnou pravidelnost, která je klíčem ke kvalitnímu trávníku. Na našem trhu takové nabízí například značka Husqvarna, která byla i průkopníkem v jejich vývoji. Vedle ulehčení práce je další nespornou výhodou robotických sekaček a akumulátorové zahradní techniky obecně to, že jsou oproti klasickým motorovým přístrojům velmi tiché, a tudíž i šetrné vůči vašemu okolí. Bez obav se tak můžete pustit do sekání kdykoli je zapotřebí, aniž byste obtěžovali okolní přírodu nebo sousedy.
Tagy:   , ,