Armáda ČR představí na Aviatické pouti stíhačky Gripen, transportní letoun CASA a výsadkové ukázky parašutistů

Pardubická Aviatická pouť je pravidelně i místem, kde se prezentuje i Armáda ČR. Stejně tak tomu bude i v letošním dvaatřicátém ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024. Vojáci se představí po oba dny jak ve statických ukázkách, tak i v letovém programu.

„Aviatická pouť se pravidelně koná na vojenském letišti v Pardubicích, a proto nepřekvapí, že skvělá spolupráce s Armádou ČR funguje jak při organizaci, tak při statických a letových ukázkách. Je tomu tak již od prvního ročníku v roce 1991 a ve spolupráci pokračujeme i letos,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Rozsáhlou prezentaci bude mít Armáda ČR v rámci pozemního programu, kde se vedle letadel a vrtulníků z jednotlivých leteckých základen představí i technika od jednotek pozemního vojska, ale i vojenští hasiči z pardubického letiště. Součástí pozemní prezentace se stanou i soutěžní aktivity pro děti zařazené do bohatého programu Dětského dne.

Vojáci se představí samozřejmě i v letovém programu. Bezpochyby největším vojenským letadlem bude transportní dvoumotorový stroj CASA 295 z kbelské letecké základny. Ten se s doprovodem dvojice hotovostních letadel JAS-39C Gripen postará o zahajovací průlet. Po průletu se Gripeny oddělí a CASA provede výsadek parašutistů a následně přistane na pardubickém letišti. Poté si budou moci návštěvníci prohlédnout interiér tohoto letounu.

Chybět nebude ani sólová ukázka letadla Gripen z čáslavské základny. S Gripenem se na pardubickém nebi představí Ondřej Španko. Jeho ukázka byla již v loňském roce velice dynamická a podle dostupných zpráv do display sestavy pro letošní rok ještě některé prvky upravil a přidal.

Premiéru na letecké show představí nejnovější cvičný stroj L-39NG od Aera Vodochody, který se společně s léty osvědčeným strojem letounem L-39C Albatros stane součástí bloku pardubického Centra leteckého výcviku. „Návštěvníci Aviatické poutě tak jedinečně uvidí jakési střídání generací, protože právě letouny L-39NG v brzké době rozšíří flotilu letadel v pardubickém CLV,“ dodává Jan Rudzinskyj.

Aviatická pouť nabídne pestrý program pro celou rodinu včetně bohatého pozemního programu a více než pětihodinového letového programu jak v sobotu, tak v neděli.