Jakub Říha: Downtown v Příbrami je taková perlička mojí sezóny

Sobotní závod Czech Downtown Series přiveze do Příbrami českou elitu. Mezi devadesátkou jezdců, kteří se proletí centrem města, se představí i český reprezentant a mistr Evropy Jakub Říha. Vítězství bude na zdejší trati obhajovat už po třetí.

Jakube, čeká tě poměrně nabitý víkend…

Přesně tak, tento víkend to bude nabité, vymyslel jsme si totiž takovej dvoj boj.  Chystám se objet hned dva závody ve stejný víkend. Jede se totiž další ze závodů České enduro série, kde jsem aktuálně ve vedení, ale zároveň s tím se jede třetí ročník Příbramského downtownu, který jsem si po předchozích dvou ročnících velmi oblíbil. Už od té doby, co jsem se dozvěděl termíny akcí, lámal jsem si hlavu čemu dát přednost, a nakonec jsem se rozhodl to trochu vyhrotit a v sobotu jet Downtown a v neděli pak závod enduro série.

Kde většinu roku trénuješ?

Tím že chodím do práce musím si trénink přizpůsobit tak, abych to stíhal buď před nebo po pracovní době. Aktuálně žiju v Praze, takže většina ježdění se odehrává v okolí.
Díky velké popularitě enduro ježdění rostou nové traily jako houby po deští, takže nemůžu říct, že by mě ježdění v okolí tak velkého města nějak omezovalo, ba naopak. Navíc máme kanceláře ve skvělé lokalitě, takže když sednu po práci na kolo, jsem za pár minut na trailech, což je prostě pecka.

Jak vlastně vypadá tvoje příprava na sezónu? 

Závodím už spoustu let a s tím se vyvíjí i moje příprava. Jak jsem již zmiňoval je to trochu podmíněné časem mimo práci, nicméně je to taková klasika. Hodně času trávím na silničním kole, a to jak před sezonou, tak během ní. V zimě pak silničku upnu do trenažéru a prosedím hodiny v sedle u nějakého ze seriálů… aby ten čas aspoň trochu utíkal. Nechybí ani silový trénink v posilovně, no a s blížící se sezonou přibývají hodně dynamické a balanční cviky. To především kvůli dobré stabilitě a výbušnosti. Když se tenhle koktejl dobře namíchá jsem z toho schopnej odjet v podstatě celou sezonu.

Do Příbrami se vracíš jako obhájce, zvítězil jsi na místní trati už dvakrát. Je Příbram oblíbeným místem?

Určitě ano, před pár lety jsem měl možnost objet celou sérii městských sjezdů a Příbram se mi líbila nejvíce! Také je to v podstatě jediný městský závod, který si během roku pravidelně nenechám ujít. Skvělá trať, dobrá organizace a parádní atmosféra. To je to, co mě do Příbrami vždycky přitáhne.

Má pro tebe místní závod nějaká specifika? Koneckonců, jsi spíš endurový specialista.

Je to v podstatě jediný městský závod, kterého se pravidelně účastním. Beru to jako takové zpestření sezony. Je super přivést takový závod přímo pod okna města a ukázat tak lidem, co všechno se dá na kole dělat. Dostáváme tím tento sport do širšího podvědomí což je hrozně důležité jak pro nás závodníky, tak pro organizátory a akce.

Máš zkušenosti z velké řady závodů. Jak bys hodnotil ten, který tě čeká o víkendu?

V Příbrami se mi pokaždé líbilo a je to také jeden z hlavních důvodů proč se sem vracím. Skvěle připravená trať, profi překážky a super organizace dělají z toho závodu podnik na opravdu vysoké úrovni.

Traduje se o tobě perlička, že si na závody holíš nohy? Je to jenom pomluva nebo to má svou symboliku?

Stejně tak jako většina cyklistů na vyšší úrovni tak i já si holím nohy. Je to především z praktického hlediska, přece jen pot a prach v chlupech není nic moc. Zároveň se vám pak lépe hojí různě odřeniny a rány z pádů. Když se vám tam nemotají ty chlupy.

Co tě ještě v letošní sezóně čeká? Jaký je tvůj vrchol?

Závodů je ještě spousta. Mám skvěle rozjetou Českou enduro sérii, kde jsem aktuálně ve vedení, takže bych velmi rád do konce sezóny minimálně udržel top trojku. A pak samozřejmě závod světové série EWS, to je pokaždé naprosto boží zážitek a klidně bych to považoval za takový highlight sezony.

Vzkázal byste něco divákům a fanouškům?

Určitě budeme moc rádi, když dorazíte v sobotu odpoledne do Příbrami a stoupnete si kolem tratě, protože to je to, co máme rádi a žene nás k něm nejlepším výkonům. Díky!