5 tipů, jak levně vylepšit interiér

Pokud vaše domácnost už zrovna nezáří novotou, není hned nutné shánět řemeslníky a celou nemovitost od základů rekonstruovat. Často naopak stačí trocha šikovnosti a s pomocí cenově nenáročných vylepšení můžete dosáhnout skvělého výsledku.

1. Vymalujte zdi, opravte obklady

Malování pokojů sice není činností, na kterou bychom se těšili, pokud ji ale zvládnete svépomocí, pak jde o cenově dostupnou úpravu, která vede ke skvělým výsledkům.

Staré nátěry po obnově úžasně prokouknou, i u větších bytů byste se přitom měli vejít do jednotek tisíc korun. Připravit se jen musíte na přesuny nábytku a zvýšený nepořádek. Interiér pak ale minimálně dalších 10 let bude vypadat skvěle.

Pokud máte doma keramické obklady a dlažbu, není hned nutné vše odstranit a nahradit novým. Uvolněné dlaždičky znovu dobře přilepte. Jinak ale může stačit oprava spár mezi dlaždicemi. Máte-li spáry vydrolené či jinak zašlé, po opravě se sami budete divit, jak málo stačí k tomu, aby obklad zase vypadal dokonale. Výdaj v řádu stokorun, dojem jako z výdaje v řádu desetitisíců.

2. Také nábytek lze vylepšit novým nátěrem

Starší nábytek nemusíte hned vyhazovat. Lakované povrchy můžete obrousit. Nanesením nového nátěru rázem vykouzlíte na pohled opět dokonalé kousky. Pokud to zvládnete svépomocí, výdaje by opět neměly přesáhnout několik tisíc korun.

3. Nový bytový textil

Jednoduchým a cenově dostupným způsobem, jak oživit domácnost, je pořízení nových doplňků z kategorie bytového textilu. Zajímavé kousky naleznete na portálu FAVI.cz.

Co vše můžete pořídit? Například nové záclony a závěsy, ubrusy na stůl, utěrky nebo dekorační povlaky na polštářky. V ložnici zase pomůže nové povlečení a v koupelně ručníky a osušky.

Pokud u vás doma tedy již některé z těchto součástí interiéru jsou značně opotřebované, může být správný čas je nahradit.

4. Myslete na doplňky

Pokud vaše domácnost působí trochu prázdným dojmem, možná jste při jejím zařizování zapomněli na doplňky.

Na stěnu můžete pořídit hodiny. Skvěle poslouží i police s různými suvenýry, talismany, oblíbenými knihami či s pokojovými rostlinami. A chybět by vám neměly ani obrazy.

Většina doplňků je cenově velice dostupná, interiéru přitom dodá duši.

Pracujete správně se světlem?

Někdy stačí jen přeskládat nábytek nebo vyměnit zdroj osvětlení. Světlo totiž hraje v interiérech velmi důležitou roli, ať už jde o přirozené denní osvětlení, nebo osvětlení umělé.

Pokud nemáte místnostech velká okna, měli byste dvojnásobnou pozornost věnovat domu, abyste si světlo ještě více neomezili nesprávnou volbou závěsů nebo umístěním nábytku. V blízkosti oken by měly být především nižší kusy nábytku, velké skříně pak umisťujte ke stěnám a do tmavších rohů.

Večer pomohou kromě hlavního zdroje světla i stojací lampy nebo dekorační LED pásky, kterými osvětlíte tmavší části interiéru.