Šedý zákal patří k procesu stárnutí

Šedého zákalu se dožije každý, pokud bude žít dostatečně dlouho. Toto onemocnění zkrátka patří k procesu stárnutí. Dědičnost může ovlivnit, jestli šedý zákal vznikne dříve, nebo později. Nástupu šedého zákalu však nelze nijak zabránit.

Nejčastější příčinou vzniku šedého zákalu je stárnutí oční čočky v důsledku změn v jejím složení a velikosti. Šedým zákalem trpí 50 % osob nad 65 let a ve věku nad 70 let se týká již 75 % pacientů. Výskyt šedého zákalu tedy jednoznačně stoupá s věkem, může ale vzniknout i v mladším věku.

„Naprostá většina případů šedého zákalu je spojena s věkem. U mladších pacientů může šedý zákal vzniknout následkem úrazu, nemoci, nezdravého životního stylu nebo užívání některých léků, jako jsou například kortikosteroidy,“ vyjmenovává další faktory vzniku šedého zákalu MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha, a dodává: „Dále se setkáváme i s vrozeným šedým zákalem u novorozenců. V těchto případech stojí za vznikem nejčastěji genetika, ale i užívání léků či onemocnění matky v průběhu těhotenství.“

Při šedém zákalu dochází k zakalení čiré lidské oční čočky. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici a člověk si tak připadá, jako by viděl přes mlhu. Příznakem je zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky a také citlivost na světlo.

Kdy je správný čas na operaci

Šedý zákal lze odstranit pouze chirurgicky. Neexistuje žádný jiný způsob jeho léčby, pouze operace. Pokud by člověk operaci nepodstoupil, tak postupně oslepne.

„Operace šedého zákalu je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Díky moderní medicíně a nejnovějším technologiím se v dnešní době jedná o jednu z nejčastějších a nejbezpečnějších operací vůbec. Před ani po operaci se se prakticky nevyžadují žádná zásadní omezení pacienta. Operace se provádí ambulantně a je zcela bezbolestná,“ vysvětluje pan primář Zugar.

Pacient by operaci neměl zbytečně odkládat a měl by ji podstoupit ve chvíli, kdy jej šedý zákal omezuje v běžném životě. Určitě už neplatí, že by se měl šedý zákal nechat takzvaně „uzrát. Takto se postupovalo před třiceti lety, kdy se operace prováděla zcela jiným způsobem než dnes. Dnes je to naopak. Čím více je šedý zákal tzv. uzrálý (starší), tím bývá oční čočka více postižená, je tvrdší a hůř se z oka odstraňuje. Operace je pak může být náročnější a může přinášet více rizik. Platí tedy čím dříve, tím lépe.

Přínos operace

Během operace vymění oční chirurg zkalenou lidskou oční čočku za čočku umělou. Samotný zákrok se provádí v lokální anestezii, je zcela bezbolestný a trvá asi patnáct minut. Oko může být do druhého dne zakryto náplastí a po jejím sejmutí již pacient na oko vidí. Většina pacientů je z nového vidění nadšená a po operaci se jim výrazně zlepší kvalita života. Vidění, které do té doby bylo zamlžené a šedivé, je nově opět jasné a barevné.