Red Bull SoundClash vyhrál REST, respekt publika si však získali oba umělci

Rozhodnuto, dobojováno, Red Bull Soundclash zná svého vítěze. Průběžné výsledky naznačovaly, že střetnutí dvou hudebních interpretů – Resta a Redzeda – bylo do posledního chvíle nerozhodné a velice napínavé. REST a REDZED předvedli ohromnou show plnou překvapení.

Zájem byl nečekaný, výkony vyrovnané, atmosféra nabuzená a vítězství těsné, i když zasloužené, protože takovou vlnu emocí jako ve čtvrtek 30. listopadu 2023 pražské Forum Karlín dlouho nezažilo.

 

Red Bull SoundClash je výjimečný koncertní koncept, kde se dva umělci utkají proti sobě v šesti kolech a s každou další výzvou bojují o hlas publika, který o vítězi rozhoduje pomocí hlukoměru. Rest i Redzed dopředu avizovali, že dají do vystoupení všechno, aby si na svou stranu získali publikum. Každý z interpretů měl k dispozici své vlastní pódium a pořádnou zásobu tajných trumfů. Právě překvapení jednoho z nich bylo tím, co s velkou pravděpodobností rozhodlo o konečném pořadí.

Dlouho před začátkem akce se u vchodu do Fora Karlín vytvořil hrozen fanoušků jak na vystoupení nějaké velké zahraniční hvězdy. Zejména příznivkyně Redzeda neponechaly nic náhodě a s velkým časovým předstihem si zajistily místa vepředu, aby hned po otevření dveří zaujaly místa těsně pod podiem určeným pro svého favorita. Fanoušci rappera Resta možná nebyli tak horliví, ale o to početnější. Při pohledu z balkonu se dalo podle srocení u pódií soutěžících interpretů odhadovat, že Restovi stoupenci na vystoupení dorazili v přesile.

Krátce potom, co se Forum Karlín naplnilo do posledního místa, si za pult stoupl DJ NobodyListen a servíroval davu jednu pecku za druhou. Večerem provázeli Zuzana Tvarůžková a MC Orion z PSH. Když bylo publikum nažhavené, přišla chvíle dlouho očekávaného hudebního „mače”.

Hod mincí rozhodl, že začínat se bude na červené stage patřící REDZEDOVI. Rodáka z Jižní Moravy doprovodila jeho kapela ve strašidelných maskách, z nichž šel mráz po zádech. Atmosféra zhoustla, když bedny ožily podmanivým hlasem zpěváka, kterého na Spotify poslouchá skoro 1,4 milionu měsíčně.

Po každém kole se měřily emoce proměněné v hlasovou podporu jednotlivých interpretů a čím dál více bylo zřejmé, že to bude velmi vyrovaný souboj. Jednou vyšší odezvu sklízel REST, podruhé zas REDZED.  V posledním kole ho v rámci „divoké” karty přispěchal podpořit STEIN27 a perfektně doplnil celou show.

RESTA na modrém podiu doplnila kapela Champion Sound, která se po jeho boku držela až do konce. Předvedli spoustu sctratchových triků a podle zadání pořadatele předělali své dobře známé hitovky k nepoznání. V jeden moment to na stage roztočili b-boys, ale hřeb večera dorazil s “divokou kartou”. REST si na svou show pozval pěvecký sbor seniorů z neziskové organizace Elpida, kteří publikum dostali refrénem: „Ser na tvůj hype, seš wack. Seru na tvůj hype, nech mě. Seru na tvůj hype half playback.” Moře diváků se rozbouřilo do mezikontinentálního hurikánu a vychýlilo ručičku hlukoměru do krajních mezí. O vítězi bylo rozhodnuto. Po vyhlášení REDZED a REST zahráli společný song vytvořený exkluzivně pro příležitost Red Bull Soundclash.

Z obou umělců po vyhlášení tryskalo nadšení. „Jsem pořád přeplněný adrenalinem, ještě jsem se nedokázal pořádně zklidnit. Bylo to úžasný, lidi byli super. Děkuji moc a jdu na afterparty. Pořádně se zruším,” komentoval REDZED. Vítězný REST na závěr poděkoval soupeři i všem divákům: „Já jsem vděčnej, že tu byli lidi, že jste tu byli s nám, že jste byli u toho. Pro mě jsou vítězové oba a je pro mě vítězství, že se to povedlo!”

foto: Lukáš Wagneter Red bull Media House