Signály kůže: Když volá o pomoc

Vitiligo

Objevili jste bílé skvrnky na obličeji, rukou, krku, loktech, v podpaží či v obličeji? Určitě co nejrychleji navštivte dermatologa, ale i svého praktického lékaře. Může se jednat o vitiligo, ale je třeba vyloučit jiná onemocnění, která mohou ztrátu pigmentace připomínat.

Vitiligo je poměrně častá získaná ztráta pigmentu kůže, která se objevuje jako následek zániku melanocytů (kožních buněk), které produkují kožní barvivo. Na pokožce se vám začnou objevovat nevzhledná ohraničená ložiska bílé barvy. Když se vytvoří ve vlasové části těla, začnou vám růst i světlé či bílé vlasy. Nemoc není nakažlivá, probléme je psychický důsledek: je velmi stresující být takto poznamenaný.

Proč se to stává?

Není jednoznačně vysvětlené. Nejčastěji se vitiligo dědí, ale není jasně zjištěné, jak často a v jaké linii se nemoc projeví. Zřejmě je to směs genů, stresových faktorů, kondice imunitního systému jedince, souhra infekcí, která ho v životě potkala. Roli hrají i autoimunitní onemocnění, kterými může jedinec trpět. Mezi ně patří poruchy štítné žlázy, cukrovka, chudokrevnost, revmatoidní artritida, Crohnova choroba, lupénka a řada dalších. Obvykle se objeví mezi 10. a 30. rokem života, ale až u poloviny pacientů se první ložisko bez pigmentu ukáže kolem dvacítky.

Prevence je také s otazníkem

Jistotou je pečovat o imunitní systém a pravidelná péče o pokožku. Sport, otužování, pohodlné a nedráždivé oblečení (pokud máte vitiligo v rodině) by mělo být samozřejmostí. Stejně jako minimalizování stresu. Ani úprava životního stylu vzniku vitiliga většinou nezabrání.

Léčba

Důležité je vyloučit jiné onemocnění, tedy odebrat krev a vyšetřit vzorek krve. Pokud se vitiligo potvrdí, jsou různá řešení: fototerapie. Světloléčba se aplikuje jednou až třikrát týdně až rok. Když je tělo zasažené jen z cca 20 %, mohou se aplikovat hormonálními mastmi přímo na postižená místa. Nemoc, která se nešíří, je možné řešit chirurgicky – implantací zdravých buněk na nemocná, u velkých ploch zase depigmentace, tedy odstranění pigmentu a sjednocení barvy pokožky. Podpůrně se podávají antioxidanty a betakoteny – brání poškození buněk a stimulují pigmentaci. Za nejúčinnější se považuje použití kortikoidů.

Babské rady taky platí

Využívá se alkoholový extrakt z ginko bilogy (jinan dvoulaločný).