Slavná vila představí slavné fotky

Život ve městě a kultivovanost, kontrasty uvnitř a venku, rozmazání a zaostření, odrazy a zrcadlení, hra s vnímáním pozorovatele – to jsou obrazová témata berlínské fotografky Ariny Dähnick. Architekturu Ludwiga Miese van der Rohe objevila na podzim 2012, kdy po bouřce spatřila budovu Nové Národní galerie ve fascinující a paradoxní prostorové zkušenosti: neomezená rozlehlost a současně poutavost místa.

Od té doby fotografovala tuto budovu za různých podmínek až do jejího uzavření v roce 2015, dále pak sledovala stopy Miese z Berlína do Brna, z Chicaga do New Yorku. Fotografovala jeho nejslavnější budovy včetně vily Tugendhat, budov Seagram Building a Lake Shore Drive Apartments v působivé fotografické řadě, ve které vyjadřuje jak svou kreativní inspiraci, tak i fascinující prostorovou zkušenost architektury samotné.

Výstava „Projekt MIES“ byla vystavena v roce 2019 v S. R. Crown Hall, v Goethe Institutu, současně s loňským ročníkem Bienále architektury v Chicagu. Výstava bude dále převezena do Barcelony a Berlína.

„Přináší nový pohled na Miesovy známé práce, staví proti sobě architekturu a její odrazy ve skle a hře světla. Když se díváte na její díla, uvědomíte si vysokou úroveň jejích technických schopností, která navíc obohacuje divákův zážitek o emocionální pocit vyjádřený na jejích fotografiích.“ Dirk Lohan

Výstava Arina Dähnick „Projekt MIES“ je přístupná od 11. března do 3. května 2020 v technickém podlaží vily Tugendhat v rámci otevírací doby út−ne 10:00–18:00 hod bez předchozí rezervace.
Vstupné 50 Kč.