Ewa Farna, Ondřej Brzobohatý a Lukáš Hejlík promluvili o šikaně

Šikana není něco, co děti znají jen z doslechu. V ČR se s fyzickým nebo psychickým ubližováním ve třídě setkává až 85 % dětí, ať už jako němý přihlížející či rovnou jeho oběť. Většina z nich se ale nikomu nesvěří. Častokrát se bojí odvety nebo jednoduše neví, kam se obrátit.

Nadační fond Nenech to být se v rámci své dárcovské kampaně na portále Donio spojil se známými celebritami, které se v dětství se šikanou setkaly. Společně se rozhodli dětem ukázat, že obětí šikany se může stát kdokoliv. Důležité je, aby ji nenechaly být. Vznikla tak série videí, kde osobnosti české kulturní scény otevřeně mluví o svých drsných zážitcích z dětství. Cílem kampaně je vybrat finanční prostředky na další chod a rozvoj Nadačního fondu NNTB. Svým klipem k novému singlu Silnější ji podpořil i zpěvák JEN.Tematicky jde o klip ze školního prostředí, kde viditelně bují šikana. Jeho hlavním poselstvím je nenechat se zastrašit a ukázat agresorům, kdo je tady ve skutečnosti ten „silnější“.

Ondřej  Brzobohatý byl obětí šikany ve čtvrté třídě na základní škole. “Já už jsem se kolikrát bál jít na chodbu, protože jsem věděl, že mi buďto vstoupí do cesty, nebo mi něco vezme,” vypráví. Postupně šikana přerostla ve fyzické napadání, ale jeho spolužáci to tehdy nechtěli řešit. Změnit by se podle něj měl zájem druhých lidí. “Je nutné problémy řešit. Nikoliv hledět bokem, tvářit se, že neexistují, nebo projevovat lhostejnost.”

Ewa Farna se rozpovídala především o kyberšikaně, se kterou se pravidelně setkává. “Každodenně se musím setkávat s tím, že vás okolí přesvědčuje o tom, že jste hnusná, škaredá a tlustá. Jak s vámi vůbec někdo může být a jak vy sám se sebou můžete žít.”

Lukáš Hejlík se svěřil, že šikanu zažil na obou stranách. Obětí šikany byl už jako malý kluk, zároveň se i on sám stal agresorem. “Do dneška si pamatuju, jak jsem zařídil, aby si jednoho kluka, kterého jsem neměl rád, celá třída vymazala z fotky,” a dodává: “Představa, že by to někdo udělal mně, je naprosto děsivá.” Na závěr videa žákům vzkazuje, aby šikanu nenechali být.

Videa kolují na sociálních sítích a po otevření škol se dostanou i do hodin. Celebrity a zakladatelé Nadačního fondu Nenech to být doufají, že se jim nejen díky těmto videomedajlonkům povede děti přesvědčit, aby se na šikanu nebály upozornit a vnímaly ji jako něco, co se nesmí přihlížet. Kampaň je možné podpořit na www.donio.cz/nenechtobyt.

Pomyslnou hymnou kampaně se stal singl Silnější. Zpěvák a hudební skladatel JEN k němu natočil ve spolupráci s talentovaným režisérem Ruyem Okamurou videoklip, jehož stěžejním poselstvím je boj proti šikaně. Hlavní roli v něm ztvárnila dvojice mladých nadějných herců Anna Čtvrtníčková a Michal Pazderka. “V prváku na střední jsem často od spolužáků slýchal, že jsem tlustej a neschopnej. Nebyla to šikana, ale příjemné to rozhodně nebylo. A co teprve lidé, kteří si opravdu musí projít peklem za to, že jsou jiní. Tahle písnička je o nich a pro ně,” vysvětluje JEN. Více  informací o problematice šikany najdete na www.jsemsilnejsi.cz.

foto: archiv Nenech to být