Spojené státy jsou mekou obchodů se starožitnostmi, Evropě dominuje Berlín

Vyrazit za nákupy obvykle neznamená jít na nejbližší blešák a odnést si odtamtud třeba vycpanou veverku nebo starý lékařský nástroj z devatenáctého století. Přesto jsou takové zvláštnosti přesně tím, co tisíce návštěvníků láká k podobným výletům. Bleší trhy a obchody se starožitnostmi přináší překvapení, nad nimiž sice mnohdy zůstává rozum stát, ze kterých však zároveň dýchá historie a půvab tajemství. Mekou podivných obchodů se starožitnostmi jsou Spojené státy, kde mohou zákazníci sehnat natolik netradiční zboží, že se do prodejen pravidelně vracejí. Za raritami a historickými kousky však stačí vyrazit i po Evropě nebo na některý z českých blešáků, které v poslední době opět nabírají na popularitě.

Rodinný business v Ohiu

Mezi oblíbené cíle milovníků podivností patří například rodinný podnik Memento Mori, nacházející se ve městě Loveland v Ohiu na americkém středozápadě. Toto místo je plné starých věcí, které majitel Greg Johns sbírá praktický po celém světě. Jeho cílem je pátrat po natolik morbidních, šokujících a neobvyklých předmětech, nad nimiž se návštěvníkům ježí chlupy na zádech. Jediný krok přes zápraží tohoto obchodu prozrazuje, kolik je na světě zvláštností, včetně podivných středověkých chirurgických nástrojů, nabalzamovaných předmětů, zboží z karnevalů a freakshow, historických hraček, preparovaných zvířat, a dokonce i okultních předmětů. Pokud tedy toužíte po troše vzrušení, Memento Mori slibuje divokou jízdu, která rozhodně stojí za to!

Chicagský kabinet kuriozit a zvláštností

Další zastávkou na americké tour, kterou byste neměli vynechat, je obchod Wooly Mammoth Antiques And Oddities, který na první pohled vypadá spíše jako morbidní muzeum. Jedná se o kuriózní kabinet podivných, vtipných a originálních předmětů vzkříšených z minulosti, které mají ten správný vintage nádech. Obchůdek se specializuje především na starožitnosti, vypreparovaná zvířata, anatomické předměty, zdravotnické potřeby, knihy, hračky, lebky a mnoho dalšího. Nevšední zážitek a atmosféra prodejny přiláká měsíčně stovky zvědavých zájemců, kterým se po vstupu dovnitř tají dech.

Berlín je rájem pro milovníky retromódy i starobylých rarit

Za podobnou zábavou však nemusíte vyrážet za hranice Evropy, centrum bleších trhů máme téměř za humny. V Berlíně se to totiž podobnými stánky jen hemží. Přestože většina z nich nabízí zejména knížky, oblečení z druhé ruky nebo nábytek, jsou mezi nimi i takové, které jsou přeplněné nejrůznějšími podivnostmi. Jedním z nich je bleší trh se starožitnostmi Antiques and Book Market na břehu řeky Sprévy nedaleko Bodeho muzea, který je ideálním místem pro procházky a odpočinek od víru velkoměsta. Každou sobotu se v centru Berlína zpřístupní pro veřejnost na 60 stánků, kde kromě desek, knih a malovaných obrazů můžete nakoupit také polorozpadlé hračky, starožitné předměty a další zvláštnosti.

Bleší trhy pravidelně oživují i pražské ulice a náměstí

Tradiční bleší trhy nabírají na popularitě i v České republice. Kromě nárazových akcí a menších trhů se největší burza tohoto typu koná o víkendech v Praze v ulici u Elektry. Na ploše padesáti tisíc metrů čtverečních nakoupíte nejen kuriozity, použité zboží, ale také nábytek, oblečení a jiné předměty za bezkonkurenčně nízké ceny, které v klasických obchodech jen tak nenajdete.

Pokud si zatím netroufáte navštívit taková místa osobně, ale přesto byste si chtěli vychutnat jejich zvláštní atmosféru, nenechte si ujít pořad Billy kupuje Brooklyn (Billy Buys Brooklyn), který běží každý čtvrtek od 20:00 hodin na kanále Discovery. Ten nabídne zákulisní pohled do jedinečné prodejny legendárního Billyho Reloye, jenž prodává unikátní sběratelské a historické předměty ve svém vyhlášeném starožitnictví v New Yorku. Seriál sleduje Billyho a jeho tým při nákupu, restaurování a někdy poněkud neochotném prodeji nejúžasnějších historických předmětů: od kola Haro BMX až po viktoriánskou vycházkovou hůl skrývající tajnou zbraň. S využitím svých znalostí, zvědavosti a sítě kontaktů hledá Billy ty nejvzácnější předměty z celého světa. Sami se můžete přesvědčit, jak se mu to daří…

Foto: Discovery