Spongebob slaví dvacetiny. Co stojí za vznikem nejslavnější mořské houby?

Oblíbený žlutý hrdina ze Zátiší Bikin slaví letos již dvacáté narozeniny. Humorný animák je v USA pátým nejdéle běžícím seriálem a oslavy jeho existence probíhají na televizních obrazovkách po celý rok. Prima Comedy Central k příležitosti výročí propůjčí dobrodružné příběhy nejznámější mořské houby a jejích kamarádů také na festival Anifilm.

Je žlutý, věčně optimistický, žije pod vodou a nosí slušivý obleček. Jen málokdo by neznal Spongeboba v kalhotách (SpongeBob SquarePants),za jehož zrodem stojí mořský biolog Stephen McDannell Hillenburg. S nápadem na tvorbu figurek mořských tvorů přišel během svých přednášek mořské biologie v Kalifornii a již v roce 1999 spatřil světlo světa první díl o mořské houbě, který Hillenburg sám napsal, produkoval i režíroval.

240 odvysílaných dílů vypráví o podmořském městě Zátiší Bikin a jeho obyvatelích. Kromě hlavního hrdiny Spongeboba, který bydlí v ananasovém domečku se svým mazlíčkem – vodním šnekem Garym, tu žije také jeho nejlepší přítel, mořská hvězdice Patrik nebo vynalézavá veverka ve skafandru Sandy. Spongebob je stále dobře naladěn, a to i přesto, že pracuje v restauraci pana Krabse s kolegou sépiákem, který ho nemá zrovna v lásce.

Seriál stojí na přehnané pozitivitě až naivitě hlavního hrdiny a častou neschopnost jeho okolí tento povahový rys akceptovat. Spongeboba již od jeho vzniku vysílá společnost Nickelodeon, čeští diváci se pak s ní mohli setkat od roku 2009.

Celosvětový úspěch

I přesto, že otec slavné mořské houby loni v listopadu zemřel v důsledku nemoci ALS, úspěch Spongeboba stále roste. Podle seriálu vznikl nejen ohromný fanouškovský merch, ale také komiksy, muzikál či roku 2015 napůl hraný celovečerní snímek SpongeBob ve filmu: Houba na suchu. Letos začala již 11. série oblíbeného animáku, jehož epizody mohou čeští diváci zhlédnout na Prima Comedy Central. Hlas, který Spongebobovi v originále propůjčuje Tom Kenny, dabuje Jan Maxián. Ten daboval v minulosti již řadu animovaných postav např. ve filmové sérii Madagaskar nebo Pokémon.

Právě Prima Comedy Central propůjčí k příležitosti oslav vybrané epizody pro třeboňský festival animovaného filmu Anifilm, který proběhne od 7. – 12. května. Zde poběží Spongebob v kalhotách v několika blocích s následnou přednáškou (odborníka Jiřího Flígla) o historii dvacetiletého fenoménu. Festival představuje aktuální trendy, postupy a technologie ve světě animace a zároveň zprostředkovává prostor pro setkávání tvůrců, filmových profesionálů, studentů, teoretiků i fanoušků z celého světa.
Tagy: