Staňte se hvězdou Instagramu. Čtyři tipy pro ty nejlepší snímky

Stále častěji nechávají i ti nejzkušenější fotografové své neskladné zrcadlovky doma, a místo toho raději sahají po smartphonech. Díky technologickému vývoji totiž dokáží dnešní mobilní telefony více, než jsou jen záběry krajin nebo skupinové fotky z dovolené. S nejmodernějšími smartphony dokážete zachytit také makro snímky s neuvěřitelnou kvalitou detailů. Shrnujeme pro vás několik tipů, jak na to.

Hrajte si s nastavením
Pokud chcete z fotoaparátu vašeho smartphonu dostat maximum, nepoužívejte pouze základní nastavení. Zkuste si s fotografiemi více pohrát, experimentujte a nebojte se nepovedených snímků. Při focení používejte zoom nebo vylepšete barvy či expozici.

Dobrým tipem nejen pro začátečníky je focení černobílých snímků. Ty mohou skrýt některé potenciální nedostatky, a naopak vyzdvihnou ty nejlepší prvky na vašich fotografiích. V rámci černobílých fotografií si pohrajte s kontrastem světla a stínu, se strukturou různých povrchů nebo do jinak jednotného záběru zařadit jeden výrazný prvek.

Používejte HDR
Správně zvolený smartphone dokáže zachytit i ty nejmenší detaily. Při výběru pořádného telefonu na focení se proto ujistěte, že nabízí funkci HDR (High Dynamic Range neboli vysoký dynamický rozsah), která zvýrazní světlo i kontrast. Výsledkem jsou fotografie, kde jasně vynikají i ty nejnepatrnější detaily, ať už jde o rosu na okvětních lístcích nebo strukturu látky vašich oblíbených šatů.

Při fotografování makro snímků se vždy rozhodněte, který prvek má na fotografii dominovat, zda ten v popředí nebo v pozadí. Tím, že zaostříte pouze na jeden z nich dosáhnete perfektní ostrosti a skvělého obrazu.

Vyzkoušejte bokeh efekt
Bokeh efekt je výraz pro umělecké rozmazání pozadí za snímaným objektem. Tato technika je v současné době velmi populární a často se s ní můžeme setkat u profesionálních fotografů. Bokeh efekt se často používá právě pro makro snímky. Díky rozmazání pozadí totiž mnohem více vyniknou všechny detaily fotografovaného předmětu. Navíc je rozmazané pozadí skvělý způsob, jak z fotografie odstranit nechtěné objekty, které se nám omylem objeví v záběru.

Použití bokeh efektu není obtížné, většina moderních smartphonů je touto funkcí již vybavená.

Nezapomeňte na světlo
Dobré světlo je pro kvalitní snímek základ. Profesionální fotografové se shodují na tom, že nejlepší čas pro fotku je hodinu po východu nebo hodinu před západem slunce, což je doba, kdy je světlo nejkrásnější. Například fotografie přírody využívající přirozené světlo za úsvitu či západu se skvěle obejdou i bez filtru.

Nezapomeňte, že sebelepší filtr nenapraví technicky nedokonalou fotku. Proto se neostýchejte o focení něco málo naučit a základní pravidla si osvojit. Nebo se spolehněte na chytrý telefon s těmi správnými funkcemi.