Trápí vás pigmentové skvrny? Zbavte se jich jednou provždy

Foto: Unsplash

Sjednocená pleť bez nedokonalostí je snem každé ženy. Realita je však často odlišná a nás trápí nejen pupínky, ale často i pigmentové skvrny, které se objevují zejména po letním slunění. Jak si s nimi poradit, abyste opět získali krásný a mladistvý vzhled?

Pigmentové skvrny se netvoří pouze s přibývajícím věkem, ale také následkem vystavení pokožky slunečnímu záření nebo po akné. Tyto faktory mají vliv na tvorbu melaninu v pokožce a jeho následnou distribuci. Melanin je totiž zodpovědný za barvu naší pokožky a jeho nerovnoměrné rozložení a zvýšená tvorba vedou k tvorbě pigmentových skvrn. Jak si s nimi snadno poradíte?

Předcházejte jejich tvorbě

V boji s pigmentovými skvrnami je ze všeho nejlepší prevence. Snažte se proto vyhýbat nadměrnému vystavení slunci, zejména bez jakékoliv ochrany, a když už na sluníčko jdete, používejte přípravky s SPF minimálně 30, v létě klidně i 50. Velmi často se pigmentové skvrny objevují vlivem hormonálních změn či v souvislosti s užíváním antikoncepce, tady pomůže například změna medikace. Také s věkem můžeme pozorovat zvýšený výskyt pigmentových skvrn.

Zbavte se pigmentových skvrn

Pigmentových skvrn se můžete zbavit nebo je zmírnit. Jak složité to bude, závisí na jejich velikosti a intenzitě barvy. K dispozici dnes máte množství nejrůznějších kosmetických produktů, které působí proti pigmentovým skvrnám.

  • Krém proti pigmentovým skvrnám nebo rozjasňovací krém je ideální na světlejší pigmentové skvrny. Tyto krémy často obsahují thiamidol, který redukuje nadměrnou tvorbu melaninu, a tím také výskyt pigmentových skvrn.
  • Séra s vitaminem C jsou skvělé na sjednocení tónu pleti. Vitamin C působí jako antioxidant a podporuje zpevnění pokožky a stimuluje produkci kolagenu, takže si poradí i s nedokonalostmi, jako jsou jizvičky po akné. Navíc také přispívá k regeneraci pleti.
  • Séra s vitaminem A neboli retinoidy jsou pro korekci tónu pleti a pigmentových skvrn také vhodné, jelikož napomáhají k obnově kožní bariéry, díky čemuž je pleť rozjasněná a působí mladistvě a pružně.
  • CC krém je také možnou variantou, jak na pigmentové skvrny. Obsahuje totiž látky, které sjednocují pleť, a poradí si tak se začervenáním, pigmentovými skvrnami i nejednotným tónem pleti.

Exfoliujte pleť pravidelně

Také exfoliace pleti napomáhá ke korekci jejího tónu. Důležitá je pravidelnost, ovšem nesmíte to přehánět. Pravidelné čištění pleti pomocí produktů s obsahem AHA a BHA kyselin odstraní vrchní vrstvu odumřelých kožních buněk a urychlí tak proces sjednocování. Vybírejte si ale jemné peelingy a exfolianty bez velkých částeček, jinak byste si pleť mohli zbytečně podráždit.

Vsaďte na odbornou pomoc

Pokud domácí léčba nezabírá, je na čase odborná pomoc. V takových případech se pigmentové skvrny ošetřují laserem, chemickým peelingem nebo hydrochinonem. Laserová terapie funguje podobně jako chemický peeling, jen je přesnější a můžete ji zacílit na konkrétní problematická místa. Hydrochinon je už lék přímo určený na pigmentové skvrny. Je účinný, ale není pro každého, jelikož může pleť dráždit, proto pokud máte citlivou pleť, této variantě se raději vyhněte.