Udržujte se v kondici i během pracovního dne

Pokud jste se rozhodli pro zdravý životní styl, neměli byste nechat svoje dobré návyky doma, když jdete do práce. I když kancelář nabízí spoustu lákadel k hřešení, jako jsou různé dobroty v kuchyňce a podobně, můžete se zaměřit na několik detailů, které vám pomohou se udržovat v dobré kondici i během pracovního dne. Je potřeba mít stále na paměti, jak velkou část svého času trávíme právě v zaměstnání, a že právě tento čas můžeme využít i pro udržování dobrého zdraví. Podívejte se na několik tipů, které vám s tím mohou pomoci.

Zkuste sílu rostlin

Pohled na zeleň je prostě příjemný. To znáte z lesa nebo zahrady. Proč byste si tedy kousek přírody nepřinesli i do kanceláře? Jen myslete na to, že pokud nejste zrovna zkušenými pěstiteli, bude to chtít takové druhy, které nevyžadují moc péče a jsou odolné. V práci snadno zapomenete na zalévání a také ne všem pokojovkám vyhovuje vzduch upravený klimatizací. Ideální jsou sukulenty, jako třeba tlustice, nebo dnes tolik populární tillandsie. Ty nepotřebují dokonce ani půdu, krásně prospívají v jakékoliv skleničce nebo prostě na kousku dřeva!

Vstaňte a hýbejte se

Už jste asi slyšeli přirovnání, že sezení je snad horší než kouření. I když se to může zdát hodně nadnesené, faktem je, že dlouhodobé sezení na židli opravdu negativně ovlivňuje náš cévní systém podobným způsobem, jako vdechování tabákového kouře – zužuje cévy. Ne méně trpí náš pohybový aparát, prostě nám dlouhým setrváním v jedné pozici zatuhnou svaly i klouby. Přitom si ale můžeme pomoci sami přímo v kanceláři u pracovního stolu. Pravidelné protažení pomůže uvolnit svaly a opět se soustředit na pracovní úkony. Často nás při práci u počítače trápí záda, přitom je snadné je uvolnit i na židli. Jednoduše přitáhněte rukama kolena na hruď, doslova se v sedě na židli sbalte do „vajíčka“. S hlubokým nádechem pak ucítíte, jak se vám rozšiřují záda, můžete je tedy prodýchat a tím protáhnout a uvolnit.

Postarejte se o oči

Vašim očím neprospívá dlouhé zaostření v jedné vzdálenosti, typické pro koukání do monitoru počítače. Oči jsou při něm namáhané jednostranně. Také je prokázáno, že při pohledu na monitor mrkáme několikanásobně méně než při běžném dívání, což se na stavu zraku může časem projevit.

„Nejjednodušší je pravidelně oči od monitoru zvednout a zaměřit zrak do dálky. Alespoň jednou za půl hodiny dopřát očím pohled z okna, vyjít na chvíli z kanceláře ven nebo si s očima zacvičit: zamrkat, zakoulet, zavřít, otevřít, podívat se doprava a doleva. Dobré je také mít po ruce zvlhčující přípravek, tzv. umělé slzy bez konzervačních látek a občas si do očí nakapat. Případně vědomě mrkat,“doporučuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Zdřímněte si

Nevěřte tomu, že šlofíka, tzv. „power nap“, si mohou dopřát jen zaměstnanci ve firmách plných různých pohovek a odpočinkových kójí, jako je Google nebo Apple. Pokud máte v blízkosti kanceláře park můžete si přinejmenším v nadcházejících teplých měsících v obědové pauze dát dvacet i vy – stačí si přinést do práce oblíbenou deku! Britští vědci Horne a Reyner už v roce 1996 přišli na to, že účinky power napu se ještě násobí, když těsně před ním vypijete kávu nebo čaj. Kofein totiž potřebuje několik desítek minut, než začne zcela působit. Když tento čas využijete ke šlofíku, budete ještě odpočatější – někdy se takovému fíglu říká „nappuccino“.

Inspirujte se

Vyzkoušeli jste už všechno výše zmíněné a jste stále lační po nových trendech, které se v řešení pracovního prostředí čím dál více prosazují? Inspirujte se na listopadovém Workspace Summitu v Praze, mezi jehož hlavní témata patří lidé a způsoby, jak jim zlepšit pracovní podmínky, prostředí a přirozeně tak zvýšit jejich efektivitu. V programu najdete i workshopy, na nichž se naučíte, co pro sebe během dne v práci můžete udělat vy sami.