Unikl vrah prezidenta Lincolna spravedlnosti?

Devadesát procent starověké egyptské civilizace je stále zavaleno pískem a čeká na svého objevitele, tvrdí Ramy Romany, egyptolog, světoznámý dokumentarista a držitel několika televizních ocenění Emmy. Mumie ale nejsou doménou pouze Egypta, objevují se – pro někoho možná překvapivě – po celém světě a jsou spojovány s nejpodivnějšími záhadami i konspiračními teoriemi. Tušili jste, že vrah amerického prezidenta Lincolna možná ve skutečnosti unikl spravedlnosti a jeho tělo se stalo vyhledávanou atrakcí?

Sympaťák Ramy Romany ve své nové dokumentární sérii Rozbalené mumie (Mummies Unwrapped), kterou vysílá Discovery Channel od 4. května každou sobotu ve 21 hodin, úspěšně usiluje o rozpředení nejspletitějších sítí mystérií, pověr a lží, které se vztahují k nejpropíranějším pohřebištím a mumifikovaným tělům napříč kontinenty. Nic z toho by ale nedokázal bez nástrojů moderní archeologie – zobrazovacích a analytických technologií, které nám možná otevírají dveře k poznání, o kterém si naši předci mohli nechat maximálně zdát.

Podle samotného tvůrce jsou pokroky na poli technologie hlavním důvodem, proč mohou podobné pořady jako tento vůbec vznikat. Věda má tendenci neustále překračovat vlastní hranice a sám byl během natáčení přítomen mnoha dechberoucím zjištěním, která naprosto vyvrací dosavadní postoje klasické a do jisté míry rigidní univerzitní egyptologie. Mezi často užívané nástroje patří již mnoho let analýza DNA, podstoupily ji například mumie významných egyptských vládců Tutanchamona, Amenhotepa i Ramsese, ale třeba i tělo ledového muže Ötziho. Poměrně přesně se díky ní dá určovat přibližná doba smrti, i v případě těchto prastarých ostatků. Jak se ale Ramy Romany i jeho tým přesvědčili, v dnešní době můžeme z pouhého vlasu již zjistit, co konkrétní člověk pozřel jako svou „poslední večeři“.

Kdo zabil prezidenta Lincolna?

Technologie analýzy obličeje zase divákům Rozbalených mumií (Mummies Unwrapped) poskytne odpověď na aktuálnější otázku z USA. Když se na začátku 20. století staly příběhy o starém Egyptě a mumiích obzvláště nedílnou součástí panteonu hororových příběhů známých jako penny dreadfuls, spustila se lavina zájmu o toto téma. Každý chtěl mumii vidět, sáhnout si na ni a překonat tak veškerý existenciální strach, který tak úzké spojení se smrtí v obyčejných smrtelnících vyvolává. Mumie si tím vysloužily místo v potulných karnevalech a přehlídkách zrůd, tzv. freak shows. Pro sběratele z vyšších společenských kruhů představovaly veškeré artefakty ze starověkého Egypta něco, co prostě museli mít. V této atmosféře se brzy začaly objevovat mumie, které měly být ostatky různých zločinců a kriminálníků. Nejpopulárnější se stala údajná mumie Johna Wilkese Boothe, atentátníka odpovědného za smrt Abrahama Lincolna. Ta se stala téměř okamžitě hitem, který do karnevalů přiváděl stovky Američanů. Když se v 70. letech ztratila, již se díky analýze DNA vědělo, že tělo patřilo někomu, kdo byl o 35 let starší než Booth v době, kdy jej policie zastřelila ve stodole. Konspirační teorie, které se po tomto zjištění vyrojily, poukazují jak na neschopnost strážců zákona, tak přiživují podezření, že za smrtí prezidenta, který se zasloužil o zrušení otroctví ve svobodných Spojených státech, možná bude něco víc, než nám tvrdí historici. A protože díky CCTV kamerám, kterými je dnes vybavena už každá druhá večerka nebo bankomat, můžeme poměrně jednoduše zjistit identitu zloděje nebo lupiče, proč toho nevyužít i v tomto případě – pro porovnání dostupných snímků mumie právě s policejními snímky vraha prezidentů.

Co se Ramy Romany z porovnání dověděl? Nejen to zjistíte, pokud budete sledovat první řadu dokumentární série Rozbalené mumie (Mummies Unwrapped), kterou v premiéře uvádí Discovery Channel od soboty 4. května od 21:00.