V České republice vznikne největší mural art svého druhu

Velkoplošná malba ve veřejném prostoru, tzv. mural art, se těší oblibě zejména v zahraničí. Vůbec poprvé se však dostává ve velkém měřítku i do České republiky. Vizuální studio DRAWetc. vyhlašuje soutěžní projekt Art Wall pro ilustrátory z Čech, ale i ze zahraničí. Dva nejlepší umělecké návrhy vdechnou nový život monumentálním industriálním halám. Jedna z nich je i na pražském letišti.

Největší nástěnné malby i na Letišti Václava Havla

„Mural art je forma legální zakázky na míru a zároveň výzva, protože čím větší plocha je, tím je výroba komplikovanější. Ve velkých, nejen evropských, městech je mural art vidět všude a je i městem podporován. V Praze najdeme mural arty v podstatě pouze tři, což je zoufalé. Rádi bychom i prostřednictvím soutěže Art Wall zútulnili temné kouty naší republiky. Budeme doufat, že to jednou dotáhneme na úroveň party kluků z Berlína. Ti proměnili starý berlínský dům „TheHaus“ v umělecké dílo – každou místnost v domě zpracoval jiný umělec a na prohlídky se stály fronty,“ říká Hanina Větrovcová, zakladatelka soutěže Raw Art Wrestling a porotkyně soutěže Art Wall.

Čtvrť WYNWOOD v Miami

Největší mural art svého druhu v České republice vznikne na velkých industriálních halách na Letišti Václava Havla, ale také nedaleko Humpolce. Celková plocha, kterou dostanou umělci k dispozici, činí 6500 m2. Do tvorby největší artové zdi se budou moci zapojit ilustrátoři z České republiky, ale také z celého světa. Do 13. 6. mají zájemci možnost posílat své návrhy. Z přihlášených umělců vybere odborná porota, ve které usedne například LeeBofkin, odborník na mural art z Londýna, Hanina Větrovcová, Václav Hlaváček, architekt Studia Acht, nejdříve 10 nejlepších. Během slavnostního eventu 20. června v pražské Galerii Mánes poté vyhlásí dva vítězné návrhy. Samotná realizace se uskutečnína podzim tohoto roku. Dva výherci mezinárodní soutěže Art Wall,kromě pocty svým uměním pokreslit velkou plochu, obdržíi finanční odměnu.

Čtvrť WYNWOOD v Miami

Od nebezpečné čtvrti k největšímu art veletrhu

Od Berlína, přes Londýn, New York, Miami, města a radnice intenzivně spolupracují s umělci a soukromými investory. Důvod je jednoduchý – i mural art je cestou, jak podpořit návštěvnost daných míst a je i důvodem, proč města znovu a znovu navštěvovat. Příkladem může být například Miami a čtvrť WYNWOOD. Jednalo se o místo, kam se lidé za bílého dne báli vstoupit. Dnes je krásnou čtvrtí, kde lidi bydlí, podnikají a navíc se tu koná i jeden z největších art veletrhů Miami Art Basel.

Čtvrť WYNWOOD v Miami

„Poslední tři roky jsme i my, vizuální studio DRAWetc., pracovali na rozšíření možností a příležitostí, jak českou ilustrací rozhýbat. Přes RAW – kreslící eventy, Tagtool, Sketchnoting jsme objevili nové talenty a začali s nimi intenzivně spolupracovat. Postupně jsme se začali věnovat i muralartu. V Karlových Varech jsme „zbombili“ galerii i podchody, namíru jsme pomalovali kanceláře, byty, v pražském klubu Cross jsme trénovali na zdech. Art Wall je tak vyústěním dlouhé cesty a velkého množství práce, jak přinést do českého veřejného prostoru svěží vítr. Těšíme se společně s investorem soutěže, firmou CTP, jaké návrhy vzniknou a na to, jak se s těmi 500ti metrovými „plátýnky“ popereme,“ říká Natálie Sahulová ze studia DRAWetc.

Více o soutěži zde.
Tagy:   ,