Video: Vyhraje, kdo nebrzdí: Chinese Downhill 2017

Už třetí ročník drsného bikerského závodu má za sebou první kolo ve Špindlerově mlýně. Chinese Downhill bude pokračovat druhým, závěrečným závodem v Jasné na Chopku na Slovensku a skutečným králem obou sjezdovek se stane borec, který projede obě sjezdovky s co nejlepším umístěním.

Mráz, zmrzlý sníh, boule a výmoly versus horská kola. Šílenou bikerskou jízdu Chinese Downhill pořádá česká legenda Michal Maroši a se svým třetím ročníkem slaví soutěž velký úspěch, v Čechách se stále jedná o svého druhu výjimečnou akci.

Letošní spanilou bikerskou jízdu po sjezdovce sledovali diváci složení nejen z lyžařů a snowboardistů, se kterými se závodníci lanovkou vytáhli na vrchol Svatého Petra. Boule a zledovatělý sníh na červené sjezdovce ve Špindlerově Mlýně zdolalo kolem dvou set závodníků. Kdo z nich chtěl pomýšlet na umístění na čele, mohl zapomenout na brzdu a musel se spolehnout na štěstí a vlastní jezdecké zkušenosti.

Na dvoukilometrové sjezdovce ale téměř každý biker minimálně jednou sletěl na zem, proto téměř nikdo z přítomných nevynechával pancéřák a přilbu. “Kdyby to bylo urolbované, nebyl by to takový adrenalin!” říkal jeden z nadšených závodníků, potlučený ze sjezdu. Znovu se dole blízko u cíle rozjet v měkkém sněhu, je ovšem obrovská makačka, a proto mnozí museli chvíli běžet s kolem vedle sebe.

Drsného závodu plného krkolomných pádů, ve kterém se ti nejlepší nebojí jet rychlostí až 50 kilometrů za hodinu, se nebály zúčastnit i ženy. Bláznivou jízdu na sněhu si nenechal ujít ani hendikepovaný jezdec na čtyřkolce, nebo závodník na skládačce.

První místo znovu obhájil sám pořadatel závodu Michal Maroši. Druhé pokračování Chinese Downhill se pojede 18. března ve slovenské Jasné na Chopku, a králem drsného bikerského závodu bude ten jezdec, který v obou sjezdech zvládl ukořistit nejlepší časy.

Foto: Lukáš Wagneter, Red Bull Media House