Zapomeňte na hity z obchoďáku. Pusťte si koledy v jejich syrové podobě

Krása prostých moravských a slezských koled zazpívaných a zahraných „podomácku“ prýští z každého tónu nového alba s názvem Písně vánočního času. Sdružení Lilium Liste nahrálo méně známé koledy syrově, až zemitě, s nefalšovanou radostí a pokorou k vánočním časům.

Nahrávka bez rozmáchlých aranží a nablýskaných kudrlinek je tou nejlepší odpovědí „obchoďákovým“ vánočním hitům, nad kterými ční i díky autentické interpretaci hudebního odkazu lidových tradic.

„Jsme amatérské sdružení lidí milujících lidovou píseň,“ sděluje Ludvík Běťák a zároveň osvětluje i důvod autentických aranží a akcentů, které na albu zaznívají. „Pocházíme z různých míst Moravy, každý z nás hrál či zpíval nebo tančil v nějakém folklorním souboru či alespoň rodinné kapele. Hrajeme a zpíváme si doma, těší nás rodinné muzicírování a příležitostně rádi zahrajeme a zazpíváme i pro přátele a známé.“ A právě ta radost ze společného setkávání a hraní se podařila při nahrávání skvěle zachytit.

Členové sdružení Lilium Liste hledají, ale i vzpomínají, objevují, vybírají písně, které se jim líbí a pocházejí převážně z Moravy, některé ze Slezska. Z ústního podání se dochovaly také vzácné motivy milostných koled, legend a duchovních zpěvů vánočního cyklu. Jejich zvláštní hudební dědictví spočívá jak v prostých melodiích, tak v kombinacích modálních a harmonických prvků. Tato nahrávka záměrně přináší rozmanité písně a koledy, které nejsou běžné a známé – s nadějí, že vás také potěší.
Tagy: