Ženy se vztahem k módě mají hezčí chrup, ukázal průzkum

Česky jsou pečlivky, kterým nejsou cizí ani pokročilejší nástroje ústní hygieny. Čím jsou mladší, tím více jsou pro ně dokonalé zuby důležitější, což může souviset se vztahem k módě. Přesně to ukázal čerstvý průzkum, který se zabýval vztahem Čechů k péči o chrup.

Z průzkumu, který si nechala vypracovat česká značka Herbadent, vyplynulo, že ženy častěji používají speciální pasty (41 % žen : 33 % mužů), zubní nit (18 % : 11 %) i mezizubní kartáčky (25 % : 22 %). A to je dobře. Jak totiž připomínají zubaři i dentální hygienistky, samotný zubní kartáček k důkladné očistě zubů a dásní nestačí.

„Zubním kartáčkem vyčistíme zuby zhruba jen na 70 procent, zbytek, tedy mezizubní, vyčistíme pouze mezizubními pomůckami, což jsou nejčastěji zubní nit a mezizubní kartáček. Nepoužíváme-li mezizubní pomůcky, vzniká riziko tvorby mezizubních kazů a zánětu dásní. V praxi se opravdu setkávám s tím, že ženy jsou většinou pečlivější, a to zejména pokud se jedná o čištění mezizubních prostorů,“ vysvětluje prezidentka Asociace dentálních hygienistek ČR Lenka Velebilová.

Že se ženy o své zuby starají pečlivěji než jejich protějšky, je zřejmě dáno nejen tím, že jsou zvyklé více o sebe pečovat, ale také tím, že jsou pro ně zdravé a pěkné zuby důležitým aspektem vzhledu. Ve výše zmíněném průzkumu se 82 % žen nechalo slyšet, že je pro ně důležité, jak jejich zuby vypadají. A také se více dívají na zuby ostatních – přiznalo se k tomu hned 55 % respondentek.

Obecně při tom platí, že čím mladší ženy jsou, tím výraznější u nich tento postoj je, což podle autorů průzkumu nejspíš souvisí s jejich vztahem k módě. I proto jsou zejména mladší ročníky žen ochotnější nosit rovnátka a také si za ně připlatit. To muži svoje ani cizí zuby tolik neřeší – jejich vlastní chrup je důležitý jen pro 60 % z nich a po zubech ostatních se dívá jen 40 % z nich. A příliš nadšení nejsou ani z představy, že by měli nosit rovnátka.

„Péče o chrup je spíš než otázka gendreová, otázka individuální. Rozhodně ale platí, že ve většině případů je ten, kdo motivuje svůj protějšek partnerka,“ popisuje Velebilová své zkušenosti z praxe.

Herbadent Professional – bylinná zubní pasta s ženšenem – 189 Kč