Semkněme se pod jednou vlajkou. Český symbol slaví 100. výročí

Původně československý a dnes pouze český symbol slaví kulaté výročí. U této příležitosti vznikla iniciativa Pod jednou vlajkou, která vyzývá k vyvěšení tohoto státního symbolu do oken a vyjádřit tím národní hrdost a povzbudit se navzájem. Česká, původně československá vlajka byla přijata 30. března 1920 v 18:45 a jejím autorem je Jaroslav Kursa.

Právě tento den se rozhodli organizátoři akce Jsme v tom spolu přijít s iniciativou Pod jednou vlajkou #podjednouvlajkou a vyzvat spoluobčany k demonstraci české sounáležitosti a odhodlání překonat nelehkou zkoušku moderní historie. Tato symbolická akce má podpořit národní hrdost a připomenout významné výročí naší republiky. Zároveň má za současných okolností povzbudit a zdůraznit důležitost spolupráce celého národa.

„Výročí české vlajky nám v tuto chvíli přišlo velmi symbolické, a proto jsme se rozhodli tento den oslavit. V těchto nelehkých časech se symbolika jednoty národa sama vybízí. Bojujeme všichni pod jednou vlajkou, za jeden národ. Za to, abychom vše zvládli. Nacházíme se v těžké situaci a celá země je vzhůru nohama, takže jakoukoli chvíli, kdy je možné se povzbudit, musíme využít. A toto výročí je jasným impulsem,“ říká k akci iniciátor myšlenky Olda Bajer.

Československo získalo svou vlajku v roce 1920 přijetím zákona č. 252/1920 Sb., o ustanovení státních symbolů. Dnes již pouze česká vlajka dostala svou podobu podle návrhu Jaroslava Kursy, který aktuální podobu navrhl jako jednu z možností. O 100 let později je možná více než kdy předtím prokázat, že jsme jeden národ a držíme při sobě.

Ukažte svou sounáležitost s ostatními a od pondělí 30. března si třeba na celý týden vyzdobte národním symbolem své okno, připevněte na auto nebo namalujte na tvář.