Živé rozhovory o posledních věcech, knižní novinka vyjde na podzim

Poslední interview se socioložkou a signatářkou Charty 77 Jiřinou Šiklovou nebo vědcem a filosofem Ivanem Havlem, kteří zemřeli na jaře letošního roku, si mohou čtenáři přečíst v nově připravované publikaci Pro smrt uděláno.  Její autoři – novináři Lucie Vopálenská a Michal Plzák, které dlouhodobě zajímá, jak se dá o smrti hovořit,  vyzpovídali 26 osobností . Kniha rozhovorů bude mít 700 stran, vyjde na podzim a výhodně ji lze již nyní předobjednat na Hithitu.

Autoři v ní zvou čtenáře, aby s nimi ztratili strach. Možná ne ze smrti samotné, ale přinejmenším z mluvení o ní. Mezi další osobnosti, které měly pro smrt uděláno, patří biolog a filosof Stanislav Komárek, hudebník Jan Spálený, spoluzakladatelka hospice Cesta domů Martina Špinková, politik a kníže Karel Schwarzenberg, vrchní zemský rabín a spisovatel Karol Sidon či římskokatolický biskup Václav Malý.

Autoři je oslovili s prosbou, zda by jim mohli věnovat pár hodin svého času a mluvit s nimi o smrti. „Jak se dá o smrti mluvit, ne teoreticky, ale osobně, na tělo – to jsme chtěli zjistit. Nešlo nám ani o náčrt sociologického průzkumu, ani jsme neměli ambice vplést jednotlivé hlasy do nějaké závěrečné syntézy. Sejdou se tři lidé a mluví spolu o smrti, nevyhnutelně i o svém životě, nic víc v tom není,” vysvětluje Michal Plzák.

„Bude docela cennej, až umřu, když bude můj poslední,“ provokovala ve svém bytě v pražské Klimentské ulici Jiřina Šiklová, kam se za ní autoři začátkem května vypravili rozhovor dělat. „Měla zvláštní energii, trochu ničivou, trochu zjitřenou nedávnou smrtí přítele Ivana Havla, až jsme se zalekli a navrhli, že přijdeme jindy. Naštěstí zvolnila a interview poskytla. Bylo opravdu poslední,“ popisuje Michal Plzák.

Sedmi set stránková kniha bude vázaná, s fotografickými portréty a momentkami z rozhovorů. Vyjde na podzim 2021 v nakladatelství Kalich. Slavnostní uvedení proběhne v listopadu v Knihovně Václava Havla v Praze. Na crowdfundingovém portálu Hithit ji lze výhodně předobjednat do 13. srpna 2021. Na přispěvatele kromě ní čekají další atraktivní odměny, mezi nimi fotografie zpovídaných osobností nebo osobní setkání s oběma autory – editory.

foto: archiv projektu
Tagy: